Země černých faraonů - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Výstavy Náprstkova muzea

Výstava (30.5.2014-19.10.2014)

Země černých faraonů

Vydejte se s námi objevovat tajemství pohřbená v písku.Výstava prodloužena do 19. října!

Prostor: Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, Betlémské nám. 1, Praha 1

Výstava Země černých faraonů poodkrývá tajemství starověké Núbie a přibližuje archeologické výzkumy Národního muzea v Súdánu. Výstava, která je otevřena od 30. května 2014, představí návštěvníkům dějiny starověké Núbie od sklonku pravěku po rané křesťanské období.

Busta Amenhotepa II. Egyptské místokrálovství / Nová říše, 18. dynastie. Nalezena ve Wad Ben Naga
Busta Amenhotepa II. Egyptské místokrálovství / Nová říše, 18. dynastie. Nalezena ve Wad Ben Naga. Zapůjčilo Egyptské muzeum a Sbírka papyrů v Berlíně.

Prezentovány jsou unikátní nálezy, které archeologové Národního muzea objevili v průběhu dlouholetého výzkumu na súdánské lokalitě Wad Ben Naga. Návštěvníci tak mají jedinečnou možnost obdivovat vzácný oltář s egyptskými a merojskými hieroglyfy s dvojjazyčně psanými jmény krále Natakamaniho a královny Amanitore a dvojici sousoší Amona a Mut, zapůjčené ze Súdánského národního muzea v Chartúmu. Expedice je objevila na konci roku 2013 v hlavní svatyni zkoumaného chrámového komplexu, tzv. Týfónia.

Zlatý poklad královny Amanišacheto i objevy ze Súdánu poprvé v České republice

Kromě unikátních nálezů z Wad Ben Naga prezentuje výstava i cenné exponáty ze sbírek předních evropských muzeí. V České republice se tak poprvé představuje zlatý poklad královny Amanišacheto, objevený v její pyramidě, jehož část na výstavu zapůjčilo Egyptské muzeum a Sbírka papyrů v Berlíně. Zastoupeny jsou také nálezy ze súdánských výzkumů ve Wad Ben Naga, uskutečněných již před pětapadesáti lety, ale i předměty pocházející z výzkumů Českého egyptologického ústavu FF UK v Praze na lokalitách Usli a Sabaloka.

Z bohatého souboru exponátů vyniká také busta zlacené sochy boha Apedemaka, která je jedním z pouhých tří známých trojrozměrných vyobrazení božstva se lví hlavou, nebo soška tzv. Sloního muže z Merojského období. Všechny tyto předměty přiblížují návštěvníkům bohatou kulturu a každodenní život obyvatel starověké Núbie.

Podívejte se na průběh restaurování sousoší Amona a Mut:

Doprovodný program:

Pro školy:

Stáhněte si zdarma aplikaci do mobilu

Získejte průvodce nejen touto výstavou, ale i dalšími výstavami a expozicemi Národního muzea. Prohlížejte fotografie a videa, poslouchejte audionahrávky, začtěte se do zajímavých informací...

grafické tlačítko - více informací o aplikaci

Náprstkovo muzeum – Okno do světa

S výstavou Země černých faraonů se pro návštěvníky otevírají modernizované výstavní prostory i revitalizované nádvoří muzea. Jde o první krok celkové rekonstrukce Náprstkova muzea pod názvem Okno do světa, jejímž cílem je rozšíření prostor pro stálé expozice a atraktivní výstavy, které návštěvníkům přiblíží mimoevropské kultury.


Přečtěte si také:


Otevírací doba a vstupné

 

Chrlič v podobě hlavy lva, který objevila expedice Národního muzea
Výstava návštěvníky okouzlí i celou řadou dalších vzácných exponátů. Sousoší božstev Amona a Mut, které bylo nalezeno ve fragmentech, restauroval v Náprstkově muzeu tým odborníků
Návštěvníci výstavy Země černých faraonů
Fajánsový náhrdelník
Pohled do výstavy
Ozdoba v podobě aegidy s hlavou lvího boha Apedemaka Součást pokladu královny Amanišacheto.
V roce 1834 italský dobrodruh Giuseppe Ferlini objevil v pohřební komoře pod pyramidou královny Amanišacheto na královském pohřebišti v Meroe soubor zlatých a stříbrných šperků společně s  luxusním zbožím importovaným ze středomořské oblasti. Ferliniho objev v Súdánu rozpoutal honbu za pokladem, která v důsledku vedla k rozsáhlému poničení královských pyramid. Poklad, který byl po svém převozu do Evropy považován za podvrh, je v současnosti rozdělen mezi Egyptské muzeum a sbírku papyrů v Berlíně a Státní muzeum egyptského umění v Mnichově.

Zpět

Zobrazit výpis článků