Nový exponát vyhynulého živočicha v expozici Archa Noemova - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Novinky Přírodovědeckého muzea

Novinka (29.2.2016)

Nový exponát vyhynulého živočicha v expozici Archa Noemova

Velescink kapverdský vystřídal dosud vstaveného vakovlka.

Prostor: Nová budova Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1

Expozice Archa Noemova dočasně představuje i vzácné exempláře vyhynulých živočichů. Jako první byl představen vakovlk, kterého nyní nahradil vyhubený ještěr z Kapverdských ostrovů.

kresba ještěra
Velescink kapverdský – kresebná rekonstrukce. Autorka: O. Elias

Pozoruhodný ostrovní ještěr velescink kapverdský (Chioninia coctei čeleď scinkovití) byl ve volné přírodě vyhuben kolem roku 1912. Žil na nevelkých sopečných ostrůvcích Branco a Razo (a možná i na dalších přilehlých ostrovech) v severozápadní části Kapverdského souostroví u západního pobřeží Afriky.

Vyznačoval se velkým vzrůstem (max. celkovou délkou těla kolem 620 mm se řadil mezi největší druhy scinků). Byl přizpůsoben k životu na suchých nehostinných ostrovech, kde byly jeho hlavním zdrojem obživy ve vlhčím období rostliny a v době sucha vejce a mláďata hnízdících mořských ptáků.

Podívejte se na video s kurátorem sbírky obojživelníků a plazů Jiřím Moravcem:

Na izolovaných ostrovech velescinkové neměli významné nepřátele a byli zřejmě poměrně pomalí a nebojácní. Stávali se tak snadnou kořistí rybářů, kteří příležitostně u ostrůvků zakotvili. Příčinou jejich zkázy však nebyli samotní rybáři, ale krysy a kočky, které se jejich prostřednictvím na ostrovy dostaly.

Dochovaných exemplářů velescinka není mnoho, snad mezi 50–60 jedinci uloženými v několika muzeích, především v Evropě. Vystavený exemplář (dospělý samec) pochází ze sbírky plazů profesora státní táborské reálky R. M. Boušky, kterou Národní muzeum získalo v r. 1966.

V expozici Archa Noemova v Nové budově Národního muzea budou průběžně představovány i další vzácné exempláře vyhynulých živočichů. Po velescinkovi se za zhruba za půl roku představí unikát z ptačí říše.

Zpět

Zobrazit výpis článků