Smrt - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Výstavy Přírodovědeckého muzea

Výstava (20.3.2015-6.1.2016)

Smrt

Výstava představující smrt jako nedílnou součást života byla prodloužena do 6. 1. 2016

Prostor: Nová budova Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1

Výstavní cyklus SMRT, který Národní muzeum připravilo na sezonu 2014/2015, vyvrcholí otevřením stejnojmenné výstavy v Nové budově Národního muzea.
Ta představí smrt jako nedílnou součást života, která je v současnosti spíše vytěsňována na okraj společenského vědomí na straně jedné, a banalizována v populární kultuře ve formě akčních filmů či počítačových her na straně druhé.

fotografie lebek

Výstava se zaměřuje i na vznik života a s ním spjatý koloběh v přírodě, v případě člověka pak na okolnosti jeho fyzického zániku i na nejširší kulturní aspekty spojené se smrtí. Návštěvníkům se tak představí zajímavé exponáty z oblasti přírodovědy, archeologie a dalších oborů, ale i zajímavé předměty dokládající proměňující se přístup ke smrti v naší nedávné historii.

fotografie antických nádob

Vystaveny jsou například jedinečné paleontologické a zoologické exponáty, mezi nimiž vyniká například desítky miliónů let stará dolní čelist šelmy rodu Tomocyon z mladotřetihorní lokality Tuchořice. K vidění tak také rekonstrukce jednotlivých typů hrobů včetně jejich výbavy, jako jsou nálezy ze skříňkového hrobu z pozdní doby kamenné nebo egyptská mumie dítěte. Rozmanitost podob smrti dokládají různé typy paleopatologických nálezů na lidské kostře, ale i popravčí meč z roku 1720 či mučicí nástroje. Proces loučení se se zemřelými pak dokládají ukázky pohřebních a smutečních oděvů, křížů, rakví, liturgických knih a další tematické předměty.

Upozorňujeme návštěvníky, že z technických důvodů bude od 24. září zrušena část výstavy s názvem Válka. Děkujeme za pochopení

Doprovodný program:

Pro školy:

Více na www.smrtvmuzeu.cz


Vstupné a otevírací doba:

viz Nová budova Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1

Zpět

Zobrazit výpis článků