EnglishFacebookTwitter
Newsletter Mobilní verze

Sbírka dějin tělesné výchovy a sportu Historického muzea Národního muzea - knihovna a archiv - studovna

Nová budova Národního muzea
Vinohradská 1
110 00 Praha 1

Otevírací doba

Archiv a Fotoarchiv tv a sportu jsou pro badatele přístupné dle předchozí domluvy.

Kontakt

Tel.: 224 497 186 – archiv, 224 497 187 – knihovna
Informace o sbírce

Popis/spojení

Sbírka dějin tělesné výchovy a sportu v současné době sídlí v nové budově Národního muzea ( Vinohradská 1, Praha 1) – spojení: Metro A, C - st. Muzeum

Fondy

Sbírka dějin tělesné výchovy a sportu Historického muzea Národního muzea (bývalé Tyršovo muzeum tělesné výchovy a sportu) pracuje jako národní středisko pro dokumentaci tělesné výchovy a sportu v České republice.

Veřejnosti je zpřístupněna knihovna, fotoarchiv a listinný archiv:

Knihovna:
Mgr. Jitka Schůtová PhD.
jitka_schutova@nm.cz
Tel.: 224 497 187
V červenci a srpnu je knihovna pro veřejnost uzavřena

Listinný archiv:
Mgr. Lucie Swierczeková
archiv_odtvs@nm.cz
Tel.: 224 497 186

Fotoarchiv:
Mgr. Jana Mezerová
jana_mezerova@nm.cz
Tel.: 224 497 154

Aktuality

 

 • Národní muzeum a Česká baseballová asociace pokračují v úspěšné spolupráci v oblasti dokumentace a propagace baseballu v ČR

  scinkNárodní muzeum a Česká baseballová asociace úspěšně naplňují dohodu o vzájemné spolupráci, kterou uzavřely v loňském roce a v níž se zavázaly k tomu, že budou spolupracovat na dokumentaci a propagaci baseballu v České republice.

  Česká baseballová asociace na počátku letošního roku předala Oddělení dějin tělesné výchovy a sportu NM kolekci předmětů, která poměrně obsáhle dokumentuje podobu současné výstroje a výzbroje hráčů baseballu v ČR, a to na té nejvyšší, tj. extraligové a reprezentační úrovni. Zastoupena je přitom jak kategorie mužů, tak kategorie žáků. Součástí souboru je i videodokumentace zápasů odehraných na ME 2005 a na Akademickém MS 2008.

  scinkO nadějném rozvoji tohoto sportovního odvětví v České republice svědčí jak přibývající úspěchy na hřištích, například loňský zisk zlatých medailí na ME žáků, tak úspěchy pořadatelské. Po loňském pořádání akademického mistrovství světa byla totiž České republice pro letošní rok svěřena spoluorganizace baseballové události prvního řádu: mistrovství světa.

  scinkČeská republika byla vybrána jako jedna z osmi evropských zemí, které budou v září hostit 22 účastníků turnaje. V případě ČR půjde o zajištění zápasů ve skupině A, v níž se naše reprezentace utká s týmy Austrálie, Mexika a Tchaj-wanu. Pořadatelé si od takto velkoryse pojatého mistrovství slibují nejen propagaci baseballu v Evropě, ale rovněž návrat tohoto sportu na program olympijských her. Turnaj se totiž uskuteční bezprostředně před zasedáním Mezinárodního olympijského výboru, který by o případném návratu baseballu do programu her v roce 2016 měl rozhodnout.
 • Vyšla publikace Signované kresby a obrazy ODTVS NM

  Katalog signovaných sbírek výtvarného umění, které jsou uloženy v Oddělení dějin tělesné výchovy a sportu, obsahuje téměř 2500 obrazů a kreseb. Jsou zde díla převážně s tematikou tělesné výchovy a sportu, mezi jinými i tak významných umělců 19. a 20. století, jako např. M. Alše, A. Muchy, J. Mánesa, K. Svolinského, F. Tichého, F. Ženíška a mnohých dalších. Soupis je doplněn předmětovým rejstříkem a obrazovou přílohou.

  V současné době Oddělení dějin tělesné výchovy a sportu připravuje katalog signovaných plastik, medailí a plaket, který bude navazovat na tuto práci.

  Schůtová, Jitka – Saurová, Vlasta – Havránková, Hana: Signované kresby a obrazy Oddělení dějin tělesné výchovy a sportu Národního muzea. Praha, Národní muzeum 2008. 188 s., barev. fotogr. ISBN 978-80-7036-255-6. 250 Kč.
 • Upozornění pro badatele

  Žádáme badatele, aby nám nezapomínali zasílat citace svých prací vycházejících z fondů Archivu tělesné výchovy a sportu . Děkujeme.

 

Zpět na Studovny a badatelny Národního muzea


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Gadgets       Webové stránky: NETservis s.r.o.     Zřizovatel: Zřizovatel