Národní muzeum a Slovenské národné múzeum ke 100. výročí založení společného státu připravily projekt s názvem Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava.

Ta vypráví poutavý příběh, jak se zpočátku nereálný projekt Československa stal skutečností, přibližuje soužití Čechů a Slováků ve společném státě a ukazuje to, co nás spojovalo i rozdělovalo. 

Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava mapuje všechny klíčové okamžiky bouřlivého 20. století, ale též konkrétní osudy obyčejných lidí. 1200 předmětů doplněných audiovizuálními dokumenty a interaktivními prvky návštěvníkům připomene, jak se Československu žilo, jaké hodnoty vyznávalo a čím dodnes inspiruje svět. Vedle exponátů připomínajících každodenní život je výstava plná unikátních předmětů mapujících osudové okamžiky. Poprvé v historii na ní návštěvníci mohou spatřit zcela jedinečný soubor nejvýznamnějších dokumentů našich dějin, jako jsou originály Pittsburské dohody, Mnichovské dohody, Československé ratifikace mírových dohod nebo Deklaraci Hácha – Hitler, jejímž podpisem byla ukončena existence meziválečného Československa. 

Součástí projektu je doprovodný program včetně speciálních akcí pro školy. Připraveny jsou také samostatné webové stránky cesko-slovensko.eu.

Výstavu, která byla otevřena v dubnu 2018 na Bratislavském hradě, si návštěvníci prohlédnou v Národním muzeu od 28. října 2018. V Praze bude navíc spojena s další jedinečnou událostí – prostřednictvím Česko-slovenské / Slovensko-české výstavy se částečně otevře Historická budova Národního muzea, která byla od roku 2011 uzavřena kvůli rekonstrukci.