EnglishFacebookTwitter
Newsletter Mobilní verze

Navštivte nás

Zámek Vrchotovy Janovice


257 53 Vrchotovy Janovice

Najděte nás na mapě.

Email: vrchotovy_janovice@nm.cz
Telefon:
317 835 181

Otevírací doba:

Otevírací doba:
V. až VIII.
Středa–Neděle: 9.00–12.00 a 13.00–17.00

IX.
O víkendech: 9.00–12.00 a 13.00–17.00

X.–IV.
Mimo sezonu (od října až do konce dubna) je zámek UZAVŘEN. Navštívit lze pouze zámecký park, který je přístupný celoročně (viz níže - Přehled dalších služeb).

Návštěvní řád Zámku ve Vrchotových Janovicích


Vstupné:

Zámek:
Plné: 50 Kč
Snížené:30 Kč
Rodinné:80 Kč
Školní skupiny: 20 Kč/os
Výstavy: plné 20 Kč, snížené 10 Kč

Park
(návštěva bez průvodce):
vstup volný  

Vstup zdarma:
děti do 6 let, pedagogický dozor, držitelé průkazek: Společnost Národního muzea, ICOM, AMG, NPÚ, držitelé průkazek ZTP/P a jejich doprovod, dětské domovy, děti a vychovatelé z vesniček SOS, držitelé Benefit karty GSA - MDČR

Další poplatky:
Filmování: 50Kč
Fotografování: 50 Kč


Aktuality:


Lektorský výklad

Prohlídka expozic „Společnost v Čechách 19.století“, „Rilke, Kraus a Vrchotovy Janovice“ je možná pouze v doprovodu průvodce. Děkujeme za pochopení.

Tvar a vůně minulosti
Dotyková prohlídka pro nevidomé a zrakově postižené návštěvníky.
Nejedná se o taktilní expozici, ale o prohlídku zámku a procházku parkem. Průvodce vypráví a skrze hmatové a prostorové pocity i dojmy, které vyvolávají vůně, zprostředkovává možnost seznámit se s historií místa, setkat se s lidmi, kteří tu žili.
Průběh v rámci běžné otevírací doby. Nutno objednat minimálně týden předem. Pro skupiny i jednotlivce. Doba konání – 1 hodina. Možnost vstupu s vodícím psem.
email: vrchotovy_janovice@nm.cz
tel: 317 835 181


Přehled dalších služeb:

 • Objekt je částečně bezbariérově přístupný.
  Park + přízemí zámku jsou bezbariérově dostupné – v přízemí se nacházejí speciálně upravené toalety.
  Do prvního patra vedou pouze schody – po předchozí domluvě pracovníci muzea pomohou s vynesením.
  Bližší informace na: 317 835 181

Zámecký park:

 • Současná podoba krajinářského parku kolem zámku se vyvíjela déle než 200 let a je výsledkem šťastného setkávání osvícených majitelů - jakými byli např. František Arnošt ml. hrabě z Vrtby, Josef Vratislav, hrabě z Mitrovic či Karel a Sidonie Nádherní z Borutína - s nadanými architekty - jakým byl např. Camillo Schneider.
  Svou nevelkou plochou (16,5 ha) patří k menším zámeckým parkům, díky harmonii, která v něm panuje, kráse, schopnosti zapůsobit, díky příběhům, které ukrývá, je však jedním z nejvíce obdivovaných parků v Čechách.
 • V zámku i parku je možno uspořádat svatební obřad. Stáhněte si základní informace (kontakty, kapacita prostor). Další informace...
 • Otevírací doba parku:
  IV.– X. 8.00–19.00
  XI.–III. 8.00–16.30

Historie Zámku

Zámek ve Vrchotových Janovicích spolu s původním parkem je zvláštním prostorem s nenápadným, ale silným a osobitým kouzlem.
Původně kamenná gotická tvrz pánů z Janovic, chráněná vodním příkopem, později renesančně přestavěná pány z Říčan,
se v 18. století proměnila v reprezentační sídlo votické větve hrabat
z Vrtby. Pak přišli Vratislavové z Mitrovic a poslední velká přestavba celého areálu v polovině 19. století; tehdy získal zámek svou současnou novogotickou, romantickou podobu.
V době posledních soukromých majitelů, Nádherných z Borutína, zejména v 1. polovině 20. století, byl zámek uprostřed starého krajinářského parku místem, kde se se svými pozoruhodnými hosty setkávala baronka Sidonie Nádherná.
Během II. světové války bylo v zámku vojenské velitelství a kasárna. Vrchotovy Janovice jako součást vojenského prostoru byly vystěhovány a postupně zde byl zřízen: "výchovný tábor" pro uprchlíky
z pracovního nasazení v Německu, "koncentrační tábor" pro lidi, mezi jejichž předky nebo příbuznými byli Židé, a "koncentrační tábor pro politické vězně", pobočka tábora Flossenbürg .
V období těsně po válce se v zámku a parku vystřídala sovětská i československá armáda; v r. 1950 byl vyvlastněn a využíván jako sklad textilu, později pro sbírky Okresního archivu
- a postupně pustl. Před zkázou ho na konci 50. let zachránilo Národní muzeum. Nyní je zámek Vrchotovy Janovice – spolu s parkem – jeho součástí již skoro 50 let.
Návštěva zámku nabízí – kromě jiného - i prohlídku stálých expozic Národního muzea: „Společnost v Čechách 19.století“, „Rilke, Kraus a Vrchotovy Janovice“ a „České zvonařství“.

 

 


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Gadgets       Webové stránky: NETservis s.r.o.     Zřizovatel: Zřizovatel