EnglishFacebookTwitterInstagram

Expozice Českého muzea hudby

Expozice

Člověk - nástroj - hudba

stálá expozice Českého muzea hudby

Prostor: České muzeum hudby, Karmelitská 2/4, Praha 1

Expozice chce návštěvníkům představit hudební nástroje nejen jako pozoruhodné doklady řemeslné a umělecké zručnosti, ale jako základního prostředníka mezi člověkem a hudbou.

Úvodní sál prohlídky připomene za doprovodu originální skladby Milana Caise Čtyři elementy rozmanitost populární hudby 20. století jak ji uchoval film, televize, fotografie a záznam zvuku. Dále vstoupíte do intimnějšího prostředí sálů věnovaných dobám, kdy člověk musel vyrobit a vzít do ruky nástroj, aby mohl hudbu tvořit a vnímat. Projdete historií a poznáte jednotlivé způsoby, jak může hudební nástroj tón tvořit, jak vypadal zápis hudby pro různé typy hudebních nástrojů i jak a při jakých společenských příležitostech se na ně hrálo. Tento dojem by mělo umocnit originální architektonické řešení expozice, dynamická aplikace světla a zvuku.

Pro zájemce jsou k dispozici i sluchátka pro špičkový poslech originálních nahrávek na vystavené historické hudební nástroje. Dětské přátele muzea provede expozicí publikace s kvízem jen pro ně. I když expozice nabízí návštěvníkům 1000 m2 plochy, nemůže zachytit hudbu ve všech jejích podobách, ani představit úplné bohatství sbírek muzea.

S dalšími doklady hudební historie se návštěvníci mohou setkat díky tematickým vitrinám, jejichž obsah je pravidelně obměňován.

Omlouváme se návštěvníkům: kvůli zápůjče na výstavu ve Victoria and Albert Museum v Londýně nebude do konce března 2018 v expozici vystaven tzv. Mozartův klavír. V expozici bude nahrazen fotografií a nejstarším strunným nástrojem ze sbírek Národního muzea – pentagonálním virginálem z roku 1572.
Děkujeme za pochopení.

Pohled do expozice
pohled do expozice
Dvorana Českého muzea hudby, kde se pořádají koncerty

Zpět

Zobrazit výpis článků


Newsletter       Plná verze stránek

      Webové stránky: NETservis s.r.o.       Zřizovatel: Zřizovatel