EnglishFacebookTwitterInstagram

Novinky Historického muzea

Novinka (25.9.2017-3.12.2017)

V Ostravském muzeu byla zahájena výstava o Ragby

Výstavu nejen pro fanoušky tohoto drsného sportu připravilo Národní muzeum ve spolupráci s Ostravským muzeem.

Národní muzeum ve spolupráci s Ostravským muzeem zahájilo novou putovní výstavu s názvem "Ragby. Hra síly, odvahy a bojovnosti". Návštěvníci za ní mohou vyrazit do Ostravského muzea od 26. 9. do 3. 12. 2017.

Pohled do výstavy Ragby.
Pohled do výstavy

Jak samotný název napovídá, výstava seznamuje s historií sportu ragby, s jeho hlavní myšlenkou i pravidly. Návštěvníci Ostravského muzea budou mít možnost prohlédnout si jedinečné předměty ze sportovních sbírek Národního muzea – dobovou výstroj a výzbroj ragbisty, cenné klubové předměty, plakáty a historické fotografie. Připomenou si také ostravský ragbyový oddíl TJ Sokol Mariánské Hory, který letos slaví 70 let od svého založení. 

Výstava představuje historii sportu ragby od jeho vzniku až po současnost. Návštěvníci Ostravského muzea se dozvědí, jak ragby vzniklo i informace o zakladateli tohoto sportu, kterým byl Angličan William Webb Ellis. K vidění jsou sbírkové předměty Národního muzea, ale i osobní předměty od známých československých hráčů a pamětníků, např. extraligové poháry – Pohár Antonína Frydrycha a Trofej Mistrů republiky.

Návštěvníci výstavy se seznámí i s osobností Ondřeje Sekory – propagátora českého ragby. Přeložil pravidla této hry z francouzštiny a také vytvořil nové české termíny pro jednotlivé pozice v ragbyovém mužstvu, které se zachovaly dodnes. Originál těchto pravidel z roku 1926 si zájemci nyní mohou výjimečně v Ostravském muzeu prohlédnout. 
Ačkoliv Sekora nikdy aktivně ragby nehrál, založil a trénoval historicky první kluby na našem území. Do roku 1935 tak u nás vzniklo mnoho klubů, které se účastnily mezinárodních soutěží. Svou činnost musely přerušit z důvodu hospodářské krize a válečného období v letech 1935–1944. V roce 1944 se pak začal tento sport znovu obnovovat a vznikaly nové kluby. 
V současnosti je ragby oblíbené nejenom u mužů, ale vznikají také ženské týmy a smíšená družstva hráčů na vozíčku. Tento sport se hraje na trávníku, ale dokonce i na písku a sněhu. Hra se těší zájmu i u starší generace, která má při klubech svoje Old boys týmy, o jejichž zajímavé historii výstava také informuje.


Otevírací dobu, vstupné a další informace naleznete na webových stránkách Ostravského muzea www.ostrmuz.cz

Pohled do výstavy
Pohled do výstavy
Pohled do výstavy

Zpět

Zobrazit výpis článků


Newsletter       Plná verze stránek

      Webové stránky: NETservis s.r.o.       Zřizovatel: Zřizovatel