EnglishFacebookTwitterInstagram

Novinky Historického muzea

Novinka (10.10.2006-2.9.2007)

VĚSTONICKÁ VENUŠE

unikátní soška je vystavena v Národním muzeu až do září 2007

Kdy a kde ji uvidíte? Věstonickou Venuši lze shlédnout v hlavní budově Národního muzea na Václavském náměstí na výstavě Lovci mamutů. Výstava se koná od 11.10.2006 do 2.2.2007 (konání výstavy bylo prodlouženo). Více informací o výstavě Lovci Mamutů naleznete ZDE. Vstupné? Na výstavu se neplatí speciální vstupné, zakoupíte vstupenku do celé budovy Národního muzea - v ceně jsou kromě výstavy Lovci Mamutů zahrnuty i další stálé expozice a krátkodobé výstavy aktuálně probíhající v hlavní budově NM. Vstupenky NENÍ NUTNÉ (a a ni to neumožňuje systém prodeje vstupenek) PŘEDEM REZERVOVAT. Více informací o výši vstupného, slevách, službách, otevírací době ...atd., naleznete na tomto odkazu: Informace pro návštěvníky hlavní budovy Národního muzea Jak je otevřeno? Od října do dubna každý den 9.00-17.00 Existují však vyjímky: Vždy první úterý v měsíci je zavřeno, neboť je sanitární den (neplatí v květnu, 1.5.07 je otevřeno 10.00-18.00). Dále také existují krátkodobé změny otevírací doby z technických důvodů - aktuální informace naleznete opět na tomto odkazu: Informace pro návštěvníky hlavní budovy Národního muzea Další otázky? Zde jsou odpovědi na Vaše nejčastější otázky o Věstonické Venuši: Jak je vlastně "stará"? Soška Věstonické Venuše vznikla (byla vymodelována z hlíny a následně vypálena) v období střední části mladého paleolitu, tedy zruba před 30-20 000 lety. Kdy se našla? Věstonická Venuše byla nalezena 13. 7. 1925. Kdo ji objevil? Tým archeologa a speleologa Karla Absolona (1877-1960). Proč zrovna "Věstonická"? Soška Venuše byla objevena na archeologickém nalezišti - bývalém sídlišti lovců mamutů - na Jižní Moravě, v lokalitě mezi obcemi Pavlov a Dolní Věstonice (tyto se dnes nachází v blízkosti vodních nádrží Nové mlýny). A proč je tak vzácná? Na počátku 20.století (do té doby, než byla objevena Věstonická Venuše) se předpokládalo, že lidé žijící v období středního paleolitu, tedy zhruba před 30 - 20 000 lety, neznali keramiku ani způsob její výroby. Objev Venuše tuto domněnku vyvrátil a soška Věstonické Venuše je považována za vůbec nejstarší keramickou lidskou sošku na světě. Zde je fotogalerie z příjezdu Věstonické Venuše do Národního muzea dne 9.10.2006. Vyzvednutí ze sejfu Moravského zemského muzea v Brně a transport vzácné sošky na výstavu Lovci mamutů do Národního muzea v Praze provázela přísná bezpečnostní opatření:

Improvizovaná tisková konference na nádvoří Národního muzea - s novináři hovoří PhDr. Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea
Reportéři na nádvoří Národního muzea  - v této chvíli již bylo slyšet sirény aut policejního doprovodu.
Věstonická Venuše vjíždí na nádvoří Národního muzea
Přípravy na vykládku transportního boxu, v němž byla přepravovány Věstonická Venuše.
Bezpečnostní zajištění prostoru nádvoří Národního muzea
Věstonická Venuše se vydává na výstavu Lovci mamutů
Policie zajišťuje bezpečný transport Věstonické Venuše také v prostoru budovy Národního muzea po celou dobu jejího transportu do výstavního sálu
PhDr. Petr Šída z Oddělení prehistorie a protohistorie Historického muzea Národního muzea, který se účastnil transportu Věstonické Venuše, odpovídá na otázky reportérů.
Ing. Blanka Kreibichová, komisařka výstavy Lovci Mamutů a pracovnice Oddělení prehistorie a protohistorie Historického muzea Národního muzea odpovídá na otázky TV Prima.
Ing Blanka Kreibichová, komisařka výstavy Lovci Mamutů, odpovídá na otázky České Televize.
Ing. Blanka Kreibichová instaluje Věstonickou Venuši do bezpečnostní vitriny v prostorách výstavy Lovci mamutů.

Zpět

Zobrazit výpis článků


Newsletter       Plná verze stránek

      Webové stránky: NETservis s.r.o.       Zřizovatel: Zřizovatel