EnglishFacebookTwitterInstagram

Pro školy - Historické muzeum

Pro školy (19.4.2018)

FILM A MUZEUM: Zažijte dějiny 20. století speciál

Národní muzeum – Historické muzeum ve spolupráci s Polským institutem v Praze připravilo projekci filmu Volyň a tematický doprovodný program.

Volyň (r. Wojciech Smarzowski, Polsko, 2016, 149 min)
 
Hojně diskutovaný historický velkofilm se stal v roce 2017 absolutním vítězem klání o polské filmové ceny: získal celkem 9 Orlů včetně divácké ceny; snímek je výpravným připomenutím tragické kapitoly polsko-ukrajinských vztahů z doby německé okupace, tzv. volyňského masakru z roku 1943.
 
 
Děj se rozehrává v roce 1939 v malé vesnici v jihozápadní části Volyně – žijí zde Ukrajinci, Poláci a Židé. Hlavní hrdinka filmu Zoša Głowacká je zamilovaná do ukrajinského chlapce, její otec se však rozhodne ji provdat za nejbohatšího hospodáře, Poláka Macieje Skibu, vdovce s dvěma dětmi. Život vesnice nejprve poznamená sovětská okupace a za necelé dva roky i německý útok na SSSR. Další půlrok probíhají „hony“ na místní Židy a jejich vyvražďování. Mezitím narůstají ukrajinské aspirace na vytvoření samostatného státu, vzrůstá také napětí mezi polskými a ukrajinskými sousedy. Dochází ke konfliktům, do vesnice pronikají zprávy o krvavých střetech na východě Volyně. A nakonec, v létě 1943, propuká horečka vraždění a krutosti. V tomto moři nenávisti se Zoša pokouší zachránit sebe a své děti…
 
 
Úvodní slovo k filmu a jeho historickému pozadí pronese historik František Štambera, který se dlouhodobě zabývá tématem volyňských Čechů  a je taktéž autorem výstavy Návrat volyňských Čechů do staré vlasti – 70. let od reemigrace.
 
Po skončení projekce je možné si prohlédnout výstavu Návrat volyňských Čechů do staré vlasti – 70. let od reemigrace pojednávající o životě Čechů na Volyni za světových válek i v době komunismu a jejich návratu do původní vlasti. 
 
Filmová projekce je vhodná pro žáky od 15 let.
 
Termín konání: 19. 4. 2018 v 9.00 hod.
Cena: 80 Kč / žák, pedagogický doprovod ZDARMA
Místo projekce bude upřesněno (okolí Václavského náměstí).
 
Na projekci filmu je nutné se objednat! 
 
Přihlášení:

Zpět

Zobrazit výpis článků


Newsletter       Plná verze stránek

      Webové stránky: NETservis s.r.o.       Zřizovatel: Zřizovatel