EnglishFacebookTwitterInstagram

Výstavy Historického muzea

Výstava (16.11.2017-29.4.2018)

RETRO. Krása, která nestárne

Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích vystavuje nádherné šaty a módní doplňky.

Prostor: Muzeum české loutky a cirkusu, Velké náměstí 43, 383 01 Prachatice

Výstava představuje šaty a módní doplňky ze sbírek Národního muzea z 50. let 20. století a dává je do kontextu současných oděvů a doplňků od mladých designérů i tradičních firem.

Úspěšná výstava Retro, která měla návštěvnický úspěch v Nové budově Národního muzea v Praze, se v obměněné podbě vypravila do Prachatic. Místo šusťákových plášťů, dederonových košilí a bruselského designu však budou, jak podtitul "Krása, která nestárne" napovídá, vystaveny předměty, které jsou elegantní a aktuální dodnes. 

Na výstavě jsou k vidění např. troje historické košilové šaty – na jedné straně šaty importované z USA, kde byly vnímány jako typ oděvu ideální pro vždy upravené ženy v domácnosti, na druhé straně šaty vyrobené v Československu jako exportní zboží: ukázkový oděv československých žen, vyrobený z uměřeného množství látky.

Návštěvníci se mohou těšit na efektní společenské róby, šité doma i v krejčovských salónech: model inspirovaný šaty Christiana Diora z kolekce Delphine z roku 1956 vznikl v Salonu Eva – dříve Hanna Podolská. Některé současné společenské šaty vznikly přímo pro výstavu Retro – svatební model s bohatou tylovou sukní ušila Simona Tošková, šaty inspirované modelem Femme Esme Silvie Kaprálová.

Kromě šatů jsou prezentovány též módní doplňky: obuv, kabelky, pokrývky hlavy (mj. klobouky Modistky Jolany vyráběné na historických formách ze 40. let 20. století či tzv. zmijovky, ke kterým se letos vrátila firma Tonak), prádlo či bižuterie.

>> Otevírací doba a vstupné

 

 

 

Šaty dámské společenské Šaty dámské společenské v barvě holubičí šedi s černými sametovými dekoracemi, značeno Le Palais Vintage, polyesterový šifon, 2016. Šaty jsou inspirovány reálnými šaty monacké kněžny Grace Kellyové. (Retrošaty)
Šaty fialové společenské Šaty fialové společenské na jedno rameno, syntetický taft, 1962. Šaty připomínají svým střihem velké společenské róby Charlese Jamese, Christina a Diora nebo Christóbala Balenciagy s odhalenými rameny a všitými korzety, ale byly ušity doma. (NM)
Šaty dámské šedé „pro BB“ Šaty dámské šedé „pro BB“, design Monika Drápalová pro Free Circle, polyester, 2013. Šaty jsou součástí kolekce elegantních funkčních oděvů pro městskou cyklistiku, za kterou získala Monika Drápalová na Czech Grand Design 2013 cenu designera roku. Model odkazuje svým pojmenováním ke krásné herečce Brigitte Bardot. Ve Švýcarsku vyrobený materiál je prodyšný a voděodolný. (Free Circle)
Šaty košilové Šaty košilové s drobným kostkovaným vzorem, import Washington, USA, bavlna, 1949–1952. V Americe byl tento typ šatů označován jako ideální pro vždy upravené ženy v domácnosti.

Zpět

Zobrazit výpis článků


Newsletter       Plná verze stránek

      Webové stránky: NETservis s.r.o.       Zřizovatel: Zřizovatel