EnglishFacebookTwitterInstagram

Akce Náprstkova muzea

Akce (10.5.2018)

Indiáni a koně

Přednáška o roli koně v indiánských dějinách – bez romantického hávu

Prostor: Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, Betlémské nám. 1, Praha 1

Kdo by si podvědomě nespojil indiány s koňmi? Vždyť tohle spojení k sobě dodnes přitahuje tolik pozornosti ve filmech, literatuře i jinde. Koně dovezli do Ameriky Evropané, od kterých je indiáni převzali. A šíření koní změnilo od základu některé z indiánských kultur.
 
Indiáni a koně
 
Překvapí vás, že zprvu nenosili severoameričtí indiáni čelenky, ani nevyjížděli do boje bez sedel? Místo toho se navlékali do brnění a útočili ve spojené formaci kopími jako španělští rytíři. Nebo že proslulí Siouxové si koně plně osvojili teprve na přelomu 18. a 19. století? A také možná to, že boje mezi kmeny, jejichž smyslem bylo loupení koní, neustaly ani po skončení bojů s americkou armádou a usazení indiánů v rezervacích? Množství indiánských jezdeckých kultur známe také z Jižní Ameriky. Byly v mnohém překvapivě podobné těm v Americe Severní. A také tam skončily války s jízdními indiány teprve na sklonku 19. století.
Role koní v indiánských dějinách není omezena na jeho využití k dopravě, lovu a boji. Snad ještě významnější roli měl v dálkovém obchodě napříč kontinenty. Kůň tak dal do pohybu dění, které zásadně změnilo vztahy mezi jednotlivými kmeny, a sehrál zásadní úlohu i ve vztazích mezi indiány a evropskými říšemi a novodobými státy. Některým kmenům přinesl rozmach, jiným naopak úpadek. Někde přinesl permanentní krizi. Do indiánských dějin se však zapsal nesmazatelně.
 
Přednáška je doprovodnou akcí k výstavě Indiáni.
 
Přednáší: Filip Tesař
Termín konání: 10. 5. 2018, 18.00 h
Vstupné 30 Kč 

Zpět

Zobrazit výpis článků


Newsletter       Plná verze stránek

      Webové stránky: NETservis s.r.o.       Zřizovatel: Zřizovatel