EnglishFacebookTwitterInstagram

Akce Náprstkova muzea

Akce (7.6.2018)

Josef Ladislav Erben: Celý život na cestách

Přednáška z cyklu Cestovatelé a Náprstkovo muzeum

Prostor: Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, Betlémské nám. 1, Praha 1

Josef Ladislav Erben se narodil 27. června 1888 v Praze na Žižkově a již v mládí se nechal inspirovat slavnými cestovateli 19. století. Nenechte si ujít přednášku o tomto zajímavém cestovateli.
 
Fotografie Erbena u koně
 
I když délkou pobytu v cizině i počtem navštívených zemí mnohé z nich předčil, nestal se tak známým jako oni a poté, co mu nebyl po roce 1948 umožněn návrat do vlasti, upadl v zapomnění.
 
Erben prožil na cestách více času než ve vlasti. V roce 1910 se vydal na cestu kolem světa, která trvala dlouhých 21 let. Po vzoru Emila Holuba plánoval projít napříč Afrikou, ale nakonec zamířil na jiný vzdálený kontinent – do Austrálie. Bezmála deset let putoval po jižní, východní a severní Austrálii. Živil se jako lovec v divočině, dělník v dolech i na stavbě železnice i jako spolumajitel malé plachetnice.
 
Podnikl také cestu na Novou Guineu za zlatem. V roce 1920 opustil australský kontinent a vydal se přes Filipíny, Čínu a Japonsko do Spojených států, kde pobýval další dva roky.
 
Poté, co si doplnil technické vzdělání důlního inženýra, zamířil J. L. Erben do Jižní Ameriky, která se mu stala domovem na dalších devět let. Procestoval Peru, Bolívii a Argentinu, pobýval v Paraguayi, navštívil Uruguay, Chile i Brazílii.
 
Příležitostnou prací si vydělával na další cesty, ale kromě toho sbíral přírodniny všeho druhu, především hmyz, které zasílal do vlasti pro sbírky Národního muzea. Z cest také posílal články do českých novin a časopisů, takže když se v roce 1931 vrátil do vlasti, nebyl tak docela neznámý. Zdržel se však pouze rok, už v prosinci 1932 se vydal na novou cestu do Jižní Ameriky, tentokrát na tři roky do Venezuely.
 
Ani druhý návrat do vlasti netrval moc dlouho. Třetí cesta v červnu 1936 vedla opět do Austrálie. Na rozdíl od prvního pobytu procestoval Erben tentokrát i západní pobřeží a podnikl cestu napříč kontinentem od severu k jihu. Navštívil také Nový Zéland. Druhá světová válka učinila konec plánům na cestu do Indonésie a vývoj v Československu po roce 1948 znemožnil i návrat do vlasti.
 
Josef Ladislav Erben zůstal v Austrálii až do konce svých dnů. Zemřel 13. října 1958 v Melbourne. 

Přednáší:
Jan Šejbl
Termín konání: 7. 6. 2018, 18.00 h
Vstupné: 30 Kč 

Zpět

Zobrazit výpis článků


Newsletter       Plná verze stránek

      Webové stránky: NETservis s.r.o.       Zřizovatel: Zřizovatel