EnglishFacebookTwitterInstagram

Akce Přírodovědeckého muzea

Akce (15.1.2018)

Mexiko – místo kde planeta opravdu žije!

Přednáška o geologických fenoménech Mexika

Prostor: Nová budova Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1

Mexiko je dnes tektonicky velmi aktivní oblastí. Leží nad subdukční zónou při západním okraji severoamerické desky, pod kterou se zde do pláště zanořují tři oceánské desky – pacifická, kokosová a mikrodeska Rivera. Z takovéto situace plyne pro Mexiko řada geologických výhod i nevýhod.
 
Mexiko
 
Mezi nevýhody patří zejména zemětřesná aktivita spojená s rizikem vzniku sesuvů nebo vln tsunami, které mohou zasáhnout pobřeží krátce po události, a vulkanická aktivita explozivního charakteru, která může mít devastující následky ve vnitrozemí. Na druhou stranu život nad subdukční zónou přináší i řadu benefitů, jako je množství nerostných surovin, snadná možnost využitelnosti geotermální energie, termální prameny nebo úrodnou půdu.
 
Spojené státy mexické nejsou výjimečné jen svou geologickou aktivitou, ale jsou místem, které oplývá nádhernou přírodou, pozůstatkem starobylých civilizací a srdečnými lidmi. Je místem, kde se s ujetými kilometry mění život, zvyky a lidé tak rychle, že si to mnohdy ani nestačíme uvědomit.
 
Na přednášce se mimo jiné dozvíte, jak se chovat v případě ohrožení geologickými fenomény v tektonicky aktivních oblastech a jak předejít geologickým nebezpečím při cestování nejen v Mexiku.
 
Přednáší: Jan Černý, Geologický ústav AV ČR, v.v.i.
Termín konání: 15. 1. 2018, 17.30 h
Kontakt: Lukáš Zahradníček (lukas_zahradnicek@nm.cz)
 
Vstup zdarma 
 

 
 
Přednáška je pořádána Společností Národního muzea – Mineralogickou sekcí.

 

Zpět

Zobrazit výpis článků


Newsletter       Plná verze stránek

      Webové stránky: NETservis s.r.o.       Zřizovatel: Zřizovatel