EnglishFacebookTwitterInstagram

Novinky Přírodovědeckého muzea

Novinka (3.10.2012)

Vědci Národního muzea potvrdili: ostatky patří umučeným františkánům

výzkum poodhalil osudy zavražděných mnichů z kostela Panny Marie Sněžné

Na tiskové konferenci ve středu 3. října antropologové Národního muzea oznámili výsledky výzkumu kosterních ostatků vyzvednutých z kostela Panny Marie Sněžné.

fotografie kosterních pozůstatků

Výzkum byl prováděn v souvislosti s procesem blahořečení čtrnácti umučených františkánů, kteří byli v pražském kostele Panny Marie Sněžné zavražděni rozvášněným davem o masopustním úterý 15. února roku 1611.

>> Detailní informace a video o výzkumu naleznete na našem zpravodajském portálu Muzeum 3000

Národní muzeum je výzkumnou organizací s dlouholetou tradicí, jejíž vědci se podílejí na řadě projektů. Antropologické oddělení Národního muzea dlouhodobě spolupracuje na průzkumu historických osobností.

Po průzkumu ostatků Tychona Brahe se tak Národní muzeum podílí na dalším unikátním projektu odkrývajícím naši minulost, a opět tak dokazuje, že je významnou českou vědeckovýzkumnou institucí,“ dodává generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Závěry antropologického průzkumu v kontextu výsledků archeologického bádání a dobových pramenů potvrzují, že většina ostatků uložených v dřevěné schráně v kostele Panny Marie Sněžné s vysokou pravděpodobností náleží mučedníkům, františkánům zavražděným v roce 1611.

Online rozhovor s antropologem Národního muzea na téma - výzkum ostatků umučených františkánů

ptejte se antropologa Vítězslava Kuželky - 17. 10. od 11.00 do 12.00 na zpravodajském portálu Muzeum 3000

Zajímá vás, jaké metody naši vědci použili? Jak je možné z čtyřista let starých ostatků zjistit věk, pohlaví nebo dobu úmrtí?
Je to opravdu tak "snadné" jako v televizních seriálech?

>> Položit otázku dopředu

 

Zpět

Zobrazit výpis článků


Newsletter       Plná verze stránek

      Webové stránky: NETservis s.r.o.       Zřizovatel: Zřizovatel