EnglishFacebookTwitterInstagram

Pro novináře (1.2.2013)

Archeologové Národního muzea hlásí nové objevy z mise v Súdánu

Tisková zpráva k výsledkům archeologické expedice Národního muzea

Prostor: Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, Betlémské nám. 1, Praha 1

Archeologové z expedice Národního muzea působící na lokalitě Wad Ben Naga v Súdánské republice mají za sebou další dvě výkopové sezóny. Expedice hlásí objev vzácného oltáře s dvojjazyčným nápisem v egyptských a merojských hieroglyfech a sousoší božstev Amona a Mut. Mezinárodní tým i nadále pokračuje v odkrývání chrámového komplexu Týfónia, v konzervaci paláce královny Amanišacheto a v sociálních projektech zaměřených na místní komunitu.
Archeologická expedice Národního muzea pokračovala i v roce 2012 v odkrývání pozůstatků jednoho z největších měst starověké Núbie, které vzkvétalo v době Merojského království (asi 300 př. n. l. – 350 n. l.). V roce 2012 expedice realizovala hned dvě výkopové sezóny.
„Archeologický výzkum v Súdánu je i nadále jednou ze zahraničních priorit Národního muzea. Loňské objevy expedice, která v oblasti působí již pátým rokem, patří mezi největší úspěchy české vědy na březích Nilu. Expedice se tak právem řadí mezi nejvýznamnější zahraniční archeologické mise působící v Súdánské republice.“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
Objev vzácného sousoší i oltáře s dvojjazyčným nápisem
Čtvrtá výkopová sezóna probíhala v únoru a březnu roku 2012. Archeologům Národního muzea se v jejím rámci podařil významný objev části oltáře (přesněji stojanu na posvátnou bárku) se jmény krále Natakamaniho a královny Amanitore (vládli v 1. pol. 1. stol. n. l.) v egyptských i merojských hieroglyfech. Jedná se o teprve druhý známý „dvojjazyčný“ nápis z dob Merojského království vůbec. Expedici se podařilo identifikovat i nejstarší kultovní stavbu v oblasti Wad Ben Naga.

Hlavním cílem páté výkopové sezóny, která se uskutečnila na konci roku 2012, pak bylo pokračování v průzkumu chrámového komplexu tzv. Týfónia, jež bylo v roce 2011 znovu objeveno expedicí Národního muzea poté, co na století a půl zmizelo v zapomnění. Pokračující výzkum ukázal, že stěny chrámu, postaveného převážně z pálených i z nepálených cihel, byly zdobeny barevnými výjevy.
„Nejvýznamnějším objevem sezóny je sousoší božského manželského páru - boha Amona s beraní hlavou a bohyně Mut. Socha byla úmyslně zničena v souvislosti s příchodem křesťanství do oblasti středního toku Nilu, tj. dnešního Súdánu,“ říká Pavel Onderka, vedoucí archeologické expedice.
Fragmenty sousoší budou v průběhu roku 2013 převezeny do České republiky za účelem restaurování a konzervace. Virtuální rekonstrukci jeho podoby umožnil speciální 3D-skener, vyvinutý pro potřeby expedice k dokumentaci nálezů přímo v terénu.

Dlouhodobým úkolem expedice je konzervace paláce královny Amanišacheto, nejlépe zachovalé a největší známé palácové stavby z dob Merojského království. V rámci páté sezóny zahájili pracovníci Národního muzea i geologický průzkum archeologické koncese a jejího bezprostředního okolí. Jedním z cílů tohoto průzkumu je identifikace kamenolomů zabezpečujících výstavbu ve Wad Ben Naga.
Spolupráce s místní komunitou pokračuje
Archeologická expedice přispěla i k realizaci sociálních a rozvojových projektů v rámci partnerství obcí Wad Ben Naga a Otrokovic. V roce 2012 tak byla opravena místní školka a postavena čistička pitné vody. Sociální projekty ve Wad Ben Naga se daří realizovat díky pomoci a podpoře Honorárního konzulátu Súdánské republiky v Praze, Honorárního generálního konzulátu Slovenské republiky v Súdánské republice, Delegace Evropské unie v Súdánu a Společnosti súdánsko-česko-slovenského přátelství.
Čtvrtá a pátá výkopová sezóna ve Wad Ben Naga byly financovány prostřednictvím štědrých darů generálního partnera expedice společnosti PRAG EMPORION, s.r.o. a partnera expedice společnosti BOHEMIA ENERGY entity, s.r.o.


Ke stažení:


Kontakt:
Mgr. Tereza Petáková
Odd. vnějších vztahů
tel: 224 497 352
mob: 725 029 491
e-mail: tereza_petakova@nm.cz
www.nm.cz, www.muzeum3000.cz
 


Přihlášení pro novináře

Pro stažení fotografií v tiskové kvalitě je nutno se přihlásit. Pro získání hesla k přihlášení prosíme napište na email press@nm.cz.

Expedice Wad Ben Naga  Dělníci při práci
Expedice Wad Ben Naga Vedoucí expedice Pavel Onderka
Expedice Wad Ben Naga Chrlič v podobě lví hlavy objevený archeologickou expedicí Národního muzea
Expedice Wad Ben Naga Konzervovaná část Paláce královny Amanišacheto
Expedice Wad Ben Naga Objevení chrliče ve tvaru hlavy lva

Zpět

Zobrazit výpis článků

Zpět na Pro novináře


Newsletter       Plná verze stránek

      Webové stránky: NETservis s.r.o.       Zřizovatel: Zřizovatel