EnglishFacebookTwitterInstagram

Pro novináře (3.12.2013)

Nová publikace Móda v ulicích protektorátu. Život - oděv - lidé.

Tiskové oznámení k vydání nové knihy Národního muzea a nakladatelství Grada Publishing, a. s.

Národní muzeum a nakladatelství Grada Publishing, a.s. právě vydávají publikaci Móda v ulicích protektorátu. Život – oděv – lidé autorky Miroslavy Burianové, kurátorky Národního muzea. Nová knižní publikace, věnující se vůbec poprvé dosud opomíjenému tématu módy za protektorátu, vypráví o životě a oděvu všedním i svátečním v dramatickém období moderních českých dějin. Zavede čtenáře do protektorátních domácností a skříní, ale i do továren, divadel, či na Pražský hrad. Představí i módu plesů plných hvězd stříbrného plátna, na kterých nemohly chybět ani nejslavnější české herečky té doby Adina Mandlová nebo Lída Baarová.
Doba Protektorátu Čechy a Morava (březen 1939 – květen 1945) patří k nejsmutnějším obdobím naší novodobé historie. Ruku v ruce s rostoucím útlakem ze strany okupačních orgánů se neustále zhoršovaly i životní podmínky obyvatelstva. Z pultů obchodů zmizely kromě potravin i kosmetika, látky a boty. Nová publikace Miroslavy Burianové Móda v ulicích protektorátu. Život – oděv – lidé však čtenáře ujistí, že ani v době všeobecného nedostatku a přídělového systému se ženy nevzdaly touhy po elegantním a slu¬šivém oděvu. Dramatická doba přinesla nové úsporné střihy, kombinování a přešívání, ale i změny linie oděvů.
Kniha je věnována nejen samotnému oděvu, ale také tomu, při jakých příležitostech byl nošen a kdo si ho oblékal. Publikace zahrnuje dobové módní kresby od Hedviky Vlkové, dlouholeté kreslířky z legen-dárního módního salonu Hanny Podolské, nebo snímky od slavných fotografů Karla Hájka a Jindřicha Vaňka. Na stránkách publikace jsou prezentovány také oděvy a módní doplňky ze sbírek Národního muzea, mezi které patří například opičí kožich Hany Benešové nebo velká večerní toaleta herečky Adiny Mandlové.
Protektorát Čechy a Morava je dnes spojován s dramatickými i tragickými osudy odbojářů, s brutalitou okupačních orgánů, s prospěchářstvím kolaborantů, ale i s krásou nejslavnějších českých hereček, které v této době natočily desítky filmů. Kniha ukáže, zda dodnes obdivované filmy odpovídají dobové realitě, nebo zachycují idealizovanou představu svých tvůrců, ovlivněnou přáním cenzorů. Každodenní realita života v protektorátu prostupuje do vyprávění o oděvu a umožní čtenářům udělat si konkrétní představu o nouzi, ale i eleganci, kterou móda období protektorátu navazovala na první republiku.
 


Ke stažení:


 

Kontakt:
Mgr. Tereza Petáková
Odd. vnějších vztahů
tel.: + (420) 224 497 352
mob.: + (420) 724 412 255
e-mail: tereza_petakova@nm.cz, www.nm.cz
 


Přihlášení pro novináře

Pro stažení fotografií v tiskové kvalitě je nutno se přihlásit. Pro získání hesla k přihlášení prosíme napište na email press@nm.cz.

Móda v ulicích protektorátu. Život - oděv - lidé Velká společenská toaleta, krajkovina z viskózového hedvábí, 1936–1940. Patřila Adině Mandlové, nebo Nataše Gollové a zahrála si i v jednom z protektorátních filmů. Šaty získalo Národní muzeum darem z kostýmního fundusu Divadla na Vinohradech v roce 2013.
Móda v ulicích protektorátu. Život - oděv - lidé Střevíce dámské semišové, 1943. Masivní podpatky a podešve se začaly nosit v závěru války a udržely se v módě dalších deset let.
Móda v ulicích protektorátu. Život - oděv - lidé Symbolem válečné nouze se stal přídělový systém na potraviny, látky, boty a tabák. Vydání druhé série oděvních lístků se odrazilo i v časopisech, kde obchodníci lákali zákazníky na možnost maximálního využití bodů, 1940.
Móda v ulicích protektorátu. Život - oděv - lidé Reklamní kampaň firmy Baťa na letní novinky 1940 nafotily kromě Lídy Baarové i Nataša Gollová, Adina Mandlová, Zdenka Sulanová, Antonie Nedošinská a další české herečky.
Móda v ulicích protektorátu. Život - oděv - lidé Módní žurnál Vkus nesl podtitul Módní list elegantních žen a jeho součástí byla i střihová příloha.

Zpět

Zobrazit výpis článků

Zpět na Pro novináře


Newsletter       Plná verze stránek

      Webové stránky: NETservis s.r.o.       Zřizovatel: Zřizovatel