EnglishFacebookTwitterInstagram

Pro novináře (4.2.2014)

Prezident republiky Miloš Zeman přijal generálního ředitele Národního muzea Michala Lukeše

Tiskové oznámení k přijetí generálního ředitele Michala Lukeše prezidentem republiky Milošem Zemanem

Prezident republiky Miloš Zeman přijal v úterý dne 4. února 2014 na Pražském hradě generálního ředitele Národního muzea Michala Lukeše. Setkání se uskutečnilo na jeho vlastní žádost. Prezident republiky předal řediteli Národního muzea Michalu Lukešovi memorandum podepsané mezi Ministerstvem kultury Afghánské islámské republiky a Národním muzeem
České republiky.

Generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš během setkání poděkoval prezidentu republiky za pomoc při sjednání podpisu tohoto memoranda, ke kterému došlo během pracovní návštěvy prezidenta republiky v Afghánské islámské republice ve dnech 24. – 25. ledna 2014.

Podepsání memoranda je významným krokem k realizaci unikátní výstavy, kterou Národní muzeum a Archeologický ústav AV ČR připravují na rok 2015 ze sbírek Národního muzea v Afghánistánu. Výstava se bude konat v nově opravených prostorách Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur a je plánována jako unikátní představení afghánské historie v České republice prostřednictvím originálních sbírkových předmětů. Výstava bude mít bohatý doprovodný program zaměřený na prezentaci afghánské kultury a historie. Zároveň bude jejím prostřednictvím prezentována účast ČR v misi ISAF a dalších rekonstrukčních a jiných projektech v Afghánistánu. Jádrem výstavy budou unikátní exponáty z budhistického období z významné archeologické lokality Mes Aynak. Výstava se bude konat za podpory Ministerstva kultury ČR, Ministerstva zahraničních věcí ČR – Velvyslanectví ČR v Kábulu, Ministerstva obrany ČR a Armády ČR.

Mes Aynak (Little copper well)
Jedná se o světově unikátní archeologické naleziště velkého rozsahu s dochovanou infrastrukturou, pevností, velkým chrámovým komplexem, desítkami dochovaných soch a dokladů těžební činnosti především z období „kušánské“ říše, které se nachází cca 40 km jihovýchodně od Kábulu v provincii Logar. Historicky toto sídlo vznikalo okolo jednoho ze světově nejvýznamnějších nalezišť mědi na světě. V současnosti se stále jedná o druhé největší naleziště mědi na světě, což také vedlo afghánskou vládu, v roce 2007, k uzavření kontraktu na těžbu mědi v hodnotě 3 mld. USD s čínskou společností Metallurgical Corporation of China. Tato skutečnost vyvolala záchranné archeologické práce realizované Afghánským archeologickým institutem se zapojením Francouzské archeologické delegace (DAFA - La Délégation archéologique de France). Práce byly podporovány Světovou bankou, která alokovala finanční prostředky pro práci mezinárodního archeologického týmu, do kterého byla ČR zapojena účastí Mgr. Jiřího Ungera z Archeologického ústavu AV ČR, který je též jedním z autorů připravované výstavy.


Ke stažení:


 

Kontakt:
Mgr. Tereza Petáková
Odd. vnějších vztahů
tel: 224 497 352, mob: 724 412 255
e-mail: tereza_petakova@nm.cz
www.nm.cz, www.muzeum3000.cz
 


Přihlášení pro novináře

Pro stažení fotografií v tiskové kvalitě je nutno se přihlásit. Pro získání hesla k přihlášení prosíme napište na email press@nm.cz.

Prezident republiky Miloš Zeman přijal generálního ředitele Národního muzea Michala Lukeše

Zpět

Zobrazit výpis článků

Zpět na Pro novináře


Newsletter       Plná verze stránek

      Webové stránky: NETservis s.r.o.       Zřizovatel: Zřizovatel