EnglishFacebookTwitterInstagram

Pro novináře (14.9.2013)

X. Pražská muzejní noc

Tisková zpráva ke konání jubilejní X. Pražské muzejní noci

Jubilejní X. Pražská muzejní noc je konečně tady! V sobotu 14. září 2013 se úderem 19. hodiny již podesáté otevřou pražská muzea a galerie v netradičním čase a speciálním programem přivítají návštěvníky na noční prohlídce. Letošní konání Pražské muzejní noci zkomplikovaly červnové povodně, kvůli kterým musela být tato oblíbená kulturní akce odložena. I přes tyto komplikace Pražská muzejní noc v náhradním termínu nabídne 38 muzeí a galerií, které návštěvníkům zpřístupní téměř 60 objektů. Vstup do objektů je tradičně zdarma, stejně jako doprava speciálními linkami Dopravního podniku hl. m. Prahy. První autobusy vyjedou z nám. Jana Palacha již v 18.30 hodin, kdy zde bude celá akce slavnostně zahájena. V rámci narozeninových oslav se mohou všichni účastníci zapojit do soutěže o hodnotné ceny a stát se králem nebo královnou Pražské muzejní noci.


V sobotu 14. září 2013 od 19.00 do 01.00 hodin se pro všechny Pražany i návštěvníky Prahy otevřou muzea, galerie a další kulturní instituce, které se zapojují do jubilejního X. ročníku Pražské muzejní noci. K nováčkům Pražské muzejní noci se letos řadí Galerie Emilie Paličkové, Knihovna Václava Havla, Fakulta architektury ČVUT v Praze, Kino Ponrepo Národního filmového archivu, Muzeum Karla Zemana a Výtopna Zlíchov. Vstup do muzeí a galerií je zdarma s výjimkou objektů NKP Vyšehrad, kde se platí symbolické vstupné. Pražskou muzejní noc pořádá Národní muzeum, Dopravní podnik hl. m. Prahy, a.s., a Asociace muzeí a galerií ČR ve spolupráci s dalšími institucemi. Akce se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Magistrátu hl. m. Prahy.

Odložená Pražská muzejní noc se uskuteční v obvyklém rozsahu
Pražská muzejní noc byla v červnu pouhých 5 dní před datem svého konání odložena z důvodu povodňové situace v hlavním městě Praze. Povodně způsobily nejen uzavření několika muzeí v blízkosti řeky, ale také složitou bezpečnostní a zejména dopravní situaci v centru Prahy. Pražská muzejní noc tak musela být z rozhodnutí krizových štábů odložena. I v náhradním termínu je akce realizována téměř v původně plánovaném rozsahu.
„Na letošní Pražskou muzejní noc jen tak nezapomeneme. Je nejen jubilejní, ale také dokázala překonat velké překážky v podobě povodní. Praha ani pražské muzejní instituce se však jen tak nevzdávají, a tak jsme X. ročník Pražské muzejní noci urychleně připravili v náhradním termínu. Jeho návštěvníci se mohou těšit na pestrý program a mnoho nočních překvapení,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Symbolem Pražské muzejní noci budou opět mimořádné autobusové linky
Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) již tradičně vypraví speciálně pro Pražskou muzejní noc deset zvláštních bezplatných autobusových linek s bezbariérovým přístupem, které budou pro návštěvníky k dispozici od 18.30 do 1.15 hodin. Centrální přestupní bod se bude i letos nacházet na náměstí Jana Palacha u stanice metra Staroměstská, na kterém bude ukončeno 9 z 10 linek. Linka č. 10 pojede ze Smíchovského nádraží. Provoz metra ze soboty na neděli se prodlouží do jedné hodiny po půlnoci. Cestování mimo autobusové linky Pražské muzejní noci bude zpoplatněno běžným způsobem. Všechny noční tramvajové linky budou kapacitně posíleny a budou jezdit dle platných jízdních řádů. Parkování mimopražských návštěvníků zajistí záchytná parkoviště P+R u stanic metra, parkoviště budou k dispozici až do dvou hodin ráno. Do jedné hodiny ráno bude fungovat i infolinka Dopravního podniku na telefonním čísle 296 19 18 17.
„Těší nás, že se poskytnutím přepravy a otevřením našeho Muzea MHD můžeme zapojit do úžasné atmosféry Pražské muzejní noci. Jedná se o akci, která si za deset let vybudovala skvělé renomé a přiláká vždy statisíce návštěvníků,“ říká Milan Křístek, generální ředitel DPP.

Naplánujte si svou Pražskou muzejní noc dopředu
Aktuální informace o Pražské muzejní noci 2013 naleznou návštěvníci na internetových stránkách www.prazskamuzejninoc.cz, kde si mohou předem vytvořit svůj vlastní program s využitím aplikací Moje muzea a Moje noc. Kromě klasických webových stránek je i letos pro návštěvníky akce připravena mobilní verze, přístupná přes odkaz m.prazskamuzejninoc.cz, která pomůže všem lépe se orientovat ve víru muzejní noci. Zajímavosti ze zákulisí celé akce je možné sledovat už nyní na Facebooku www.facebook.com/prazskamuzejninoc. Reportáže z průběhu Pražské muzejní noci přinese zpravodajský portál Národního muzea Muzeum 3000 (www.muzeum3000.cz).
Informační brožura s detailním programem jednotlivých objektů je v letošním roce k dispozici pouze v elektronické podobě. Zájemci si ji mohou stáhnout ve formátu pdf do svých tabletů a chytrých telefonů, a mít ji tak celou noc po ruce, případně si ji vytisknout z webových stránek www.prazskamuzejninoc.cz.
Informační stany budou umístěny na Václavském náměstí před Historickou budovou Národního muzea v pátek 13. září od 12 do 19 hodin a v sobotu 14. září od 10 do 24 hodin, na náměstí Jana Palacha v sobotu 14. září od 10 do 24 hodin. Návštěvníci si zde mohou vyzvednout tištěné mapy dopravy Pražské muzejní noci se seznamem objektů a získat další informace o průběhu akce a doprovodných programech jednotlivých institucí.

Staňte se králem nebo královnou Pražské muzejní noci
Pro návštěvníky Pražské muzejní noci je letos připravena soutěž, v níž mohou vyhrát hodnotné ceny a stát se králem nebo královnou Pražské muzejní noci. Zúčastnit se může každý, kdo v čase od 19 do 22 hodin vhodí do osudí v informačních stanech vyplněný soutěžní lístek. Slavnostní vyhlášení a předání cen proběhne přesně o půlnoci. Na účastníky čekají speciální zážitkové muzejní akce a hodnotné věcné ceny - skládací kolo od společnosti ekolo.cz, dotykové mobilní telefony od Telefónica Czech Republic nebo spotřebiče od společnosti Miele. S hlavním výhercem navíc proběhne rozhovor, který bude zveřejněn na zpravodajském portálu Národního muzea www.muzeum3000.cz. Více informací o soutěži naleznete na stránkách www.prazskamuzejninoc.cz nebo přímo v informačních stanech.

Připomenutí letošních červnových povodní? Ochutnávka českých gastronomických specialit? Nahlédnutí do práce policejních kriminalistů? I to je Pražská muzejní noc!
O Pražské muzejní noci vypadají muzea trochu jinak. Proměňují se v divadelní jeviště, koncertní sály nebo vědecké laboratoře. Bohatý doprovodný program se stal pro Pražskou muzejní noc již typickým. V Národním zemědělském muzeu budou mít návštěvníci možnost ochutnat z výběru českých gastronomických specialit, v Národním technickém muzeu ukáží, na jakém principu funguje teplovzdušný motor, a v Muzeu Policie České republiky odhalí postup práce v kriminalistických laboratořích. Nejen pro příznivce hudby je připraven program v Národním muzeu - Muzeu Bedřicha Smetany, který tematicky souvisí s vodstvem a vodními živly, a připomíná tak letošní úspěšně zvládnuté červnové povodně.

Prodlužte dětem večerku
O Pražské muzejní noci se děti v muzeích nudit opravdu nebudou. Čeká na ně množství zábavných i poučných aktivit v podobě workshopů, úkolů, soutěží, her a divadelních představení. Například v Muzeu Karla Zemana se mohou děti procházet přímo mezi kulisami z filmů Vynález zkázy, Cesta do pravěku či Baron Prášil, a poznat tak svět filmových ateliérů a kamerových triků. Zábavu rovněž zažijí v Národním technickém muzeu při pozorování nočních cílů pomocí dalekohledu nebo v Muzeu Policie České republiky, kde se seznámí s odhalováním zločinců pomocí daktyloskopie. V Nové budově Národního muzea malé slečny navštíví módní salón dvorní dámy z císařského dvora a jistě nejen mladé pány nadchne ukázka dobových modelů vláčků, železnic a dalších pohyblivých hraček. Průvodce dětí po Pražské muzejní noci je i letos pan Hvězdička.

Ke stažení:


 

Kontakty:
Tereza Petáková
Národní muzeum, Oddělení vnějších vztahů
Tel: (420) 224 497 352, 724 412 255
tereza_petakova@nm.cz, www.nm.cz,
http://muzeum3000.nm.cz

Petr Vorlíček
Dopravní podnik hl. m. Prahy, tiskový mluvčí
tel.: + (420) 296 192 008
tiskoveoddeleni@dpp.cz, http://www.dpp.cz

Ivana Havlíková
Koordinátorka Pražské muzejní noci
tel: + (420) 224 497 373, 725 537 172
ivana_havlikova@nm.cz, www.prazskamuzejninoc.cz

Zpět

Zobrazit výpis článků

Zpět na Pro novináře


Newsletter       Plná verze stránek

      Webové stránky: NETservis s.r.o.       Zřizovatel: Zřizovatel