EnglishFacebookTwitterInstagram

Pro novináře (14.9.2017)

Národní muzeum otevřelo nevšední výstavu o Tomáši Garrigue Masarykovi s názvem Fenomén Masaryk.

Tisková zpráva k otevření výstav Fenomén Masaryk (15. 9. 2017 – 31. 1. 2018) a RKZ: Rukopisy královédvorský a zelenohorský (15. 9. – 2. 10. 2017)

Prostor: Nová budova Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1

V září si připomínáme 80 let od smrti Tomáše Garrigue Masaryka, zakladatele Československa a prvního prezidenta. Při příležitosti tohoto výročí připravilo Národní muzeum ve své Nové budově výstavu s názvem Fenomén Masaryk, prostřednictvím které návštěvníci poznají tuto významnou historickou osobnost nejen jako „Prezidenta Osvoboditele“ nebo „tatíčka Masaryka“, ale také jako vzdělaného a zásadového člověka, manžela, otce a veřejností milovanou i nenáviděnou osobnost.  Do konce ledna 2018 tak budou k vidění unikátní filmové a zvukové materiály a samozřejmě jedinečné sbírkové předměty, jako např. Masarykův světlý vycházkový oblek nebo posmrtná maska. Nebudou chybět ani ukázky korespondence a dalších osobních předmětů rodiny Masarykových. Prostory vždy navíc doplní menší výstavy, které se budou věnovat zajímavým tématům souvisejících s životem TGM, jako jsou např. boje o Rukopisy nebo tzv. hilsneriáda. Zcela mimořádně mají návštěvníci také možnost spatřit originály Rukopisu královédvorského a zelenohorského, které zde budou vystaveny do 2. října 2017.
 
„Tomáš Garrigue Masaryk je jednou z fenomenálních osobností našich dějin. Osobností, která bezpochyby svým myšlením a činy předběhla svou dobu. V letošním roce sice uplyne už 80 let od jeho úmrtí, ale jeho odkaz je stále živý a možná aktuálnější, než kdy jindy. Národní muzeum se rozhodlo k tomuto výročí uspořádat výstavu o Tomáši Garrigue Masarykovi nejen jako o politikovi a zakladateli našeho státu, ale především o člověku s pevnými morálními zásadami, přesvědčeném demokratovi a lidsky neobyčejně zajímavé osobnosti. Naší ambicí je nejen na něj vzpomínat, ale především mladší generaci připomenout jeho myšlenky a jejich důležitost pro dnešní svět a naše morální hodnoty,“ uvádí generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
 
Prezident Osvoboditel, manžel a otec, profesor, ale především člověk
Věděli jste, že Masaryka vyloučili z gymnázia? Že nerad mluvil na veřejnosti? Že od jisté doby vůbec nepil alkohol? Co vlastně každého z nás napadne, když se řekne Masaryk? 
Výstava ukáže Tomáše Garrigua Masaryka v několika rovinách. „Chtěli jsme představit osobu Tomáše, manžela Garrigua, veřejnou postavu Masaryka, aktivního a ovlivňujícího Profesora i zdánlivě nedotknutelného Prezidenta. Nechybí ani jeho Obraz po roce 1937. Především jsme však chtěli ukázat odvahu člověka stát si za svojí pravdou,“ dodává hlavní autor výstavy Michal Stehlík.
K tomu, aby si každý návštěvník udělal představu o nesmírně bohatém životě TGM, pomůže celá řada unikátních sbírkových předmětů, knih, fotografií, videozáznamů a dalších dokumentů. Prohlédnout si tak mohou např. Masarykův světlý vycházkový oblek, který je jedním z TOP předmětů ve sbírkách Národního muzea, nebo orlí pero, jímž Masaryk podepsal v roce 1918 ve Filadelfii Deklaraci společných zájmů nezávislých středoevropských národů. Dámy budou jistě obdivovat jednoduché leč efektní společenské šaty Charlotty Garrigue Masarykové a další osobní předměty rodiny Masarykových. Nebude chybět ani Masarykova osobní korespondence, rodinné dokumenty nebo knihovna prezentující jeho spisy a knižní díla. Prostor výstavy je navíc symbolicky stylizován do podoby lípy, která se stala českým národním stromem.
V další části výstavy se pak v exponátech odráží pohled na „obraz“ Masaryka ve společnosti – od silného momentu jeho smrti a pohřbu na podzim 1937, až po následné proměny během obou diktatur.
Návštěvníci se mohou dále těšit na bohatý doprovodný program v podobě přednášek, komentovaných prohlídek nebo filmových promítání a pro děti je připravena speciální linka, která je zábavnou formou celou výstavou provede.
Národní muzeum v rámci výstavy připravilo také řadu programů pro školy, a to nejen pro žáky vyšších ročníků základních a středních škol, ale také pro ty nejmenší z prvních a druhých tříd.  Interaktivní tištěný průvodce výstavou je rovněž vhodný i pro děti z mateřských škol.
 
Originály RKZ, tzv. hilsneriáda a Hradní fotoarchiv
Výstavu Fenomén Masaryk pak během jejího trvání doplní tři menší doprovodné výstavy, které se budou podrobněji věnovat tématům souvisejícím se životem TGM. První z nich se zaměří na Rukopis královédvorský a Rukopis zelenohorský (15. 9. – 2. 10. 2017), další na procesy s Leopoldem Hilsnerem (3. 10. – 30. 11. 2017) a poslední představí snímky z ojedinělého Hradního fotoarchivu (1. 12. 2017 – 31. 1. 2018) vzniklého z činnosti tiskového odboru prezídia ministerské rady v letech 1918 až 1933.
 
Více informací a zajímavostí o výstavě naleznete na webových stránkách Národního muzea www.nm.cz a zpravodajském portálu Muzeum 3000 www.muzeum3000.cz
 
 
Nová budova Národního muzea je otevřena denně: čtvrtek – úterý 10.00–18.00, 1. středu v měsíci 10.00–20.00, ostatní středy v měsíci 09.00–18.00.
Vstupné na výstavu Fenomén Masaryk a doprovodné výstavy je 100 Kč/plné, 70 Kč/snížené a 170 Kč/rodinné.
 

 
Ke stažení:

 

 
Mgr. Kristina Kvapilová
odd. vnějších vztahů
T: +420 224 497 250
M: +420 731 514 077
E: kristina_kvapilova@nm.cz, press@nm.cz

W: www.nm.cz, www.muzeum3000.cz 


Přihlášení pro novináře

Pro stažení fotografií v tiskové kvalitě je nutno se přihlásit. Pro získání hesla k přihlášení prosíme napište na email press@nm.cz.

Cestovní koš rodiny Masarykovy, 2. polovina 19. století Brno, Muzeum českého a slovenského exilu a emigrace 20. století, Jan Kratochvil
Světlý oblek Tomáše Garrigua Masaryka, neznačeno, šito na zakázku, pravděpodobně 1. polovina 30. let 20. století, bavlněný ryps a kepr, Národní muzeum
Pero, jímž Tomáš Garrigue Masaryk podepsal 26. října 1918 ve Filadelfii Deklaraci společných zájmů nezávislých středoevropských národů; Spojené státy americké, 1918 Praha, Národní muzeum
Posmrtná maska T. G. Masaryka
Společenské šaty Charlotty Garrigue Masarykové, neznačeno, šito na zakázku, 1920–1921, hedvábný žoržet, hedvábná bruselská krajkovina a podšívka z hedvábného taftu Muzeum T. G. M. Rakovník
Národní muzeum otevřelo nevšední výstavu o Tomáši Garrigue Masarykovi s názvem Fenomén Masaryk.
Národní muzeum otevřelo nevšední výstavu o Tomáši Garrigue Masarykovi s názvem Fenomén Masaryk.
Rukopis královédvorský
Rukopis zelenohorský

Zpět

Zobrazit výpis článků

Zpět na Pro novináře


Newsletter       Plná verze stránek

      Webové stránky: NETservis s.r.o.       Zřizovatel: Zřizovatel