EnglishFacebookTwitterInstagram

Pro novináře (30.1.2017)

Dvořákova Rusalka v Americe

Společná tisková zpráva Českých center a Národního muzea

Metropolitní opera v New Yorku představí nové nastudování Rusalky. Světovou premiéru slavného Dvořákova díla doprovází výstava unikátního rukopisu opery ze sbírek Národního muzea, který se představí vůbec poprvé ve své historii v zahraničí. Americké publikum bude mít možnost jej obdivovat od 1. do 23. 2. 2017 v galerii Českého centra New York. Projekt Českého centra New York, který nabízí americkým milovníkům tohoto žánru širokou škálu pořadů, zahájí 1. února 2017 ministr kultury Daniel Herman.
 
V jedinečných prostorách Metropolitní opery zazní tóny světově proslulé české opery Rusalka, kde ji bylo možné slyšet, od jejího prvního uvedení v roce 1993, zatím jen dvakrát! České centrum New York nabídlo Metropolitní opeře doprovodný měsíční projekt, jehož zlatým hřebem je historicky první „příjezd” rukopisu Rusalky do New Yorku.
 
MICHAL LUKEŠ, GENERÁLNÍ ŘEDITEL NÁRODNÍHO MUZEA:
„Národní muzeum spravuje nejrozsáhlejší a nejvýznamnější soubor dvořákovských materiálů na světě a vystavené předměty patří opravdu mezi unikáty. Mezi nimi však vyniká zejména autografní partitura Rusalky, kterou vystavujeme zcela výjimečně a v zahraničí je nyní dokonce vystavena vůbec poprvé. Kompletní partituru si pak zájemci budou moci prolistovat v elektronické podobě na tabletu.“
 
Výstava vznikla díky spolupráci Českého centra New York, Národního muzea, Metropolitní opery, Generálního konzulátu ČR v New Yorku a Americké společnosti Antonína Dvořáka (DAHA). Kromě rukopisu se návštěvníci mohou těšit také na tzv. Dvořákův americký skicář č. 6, první vydání libreta opery, skladatelovy dopisy nebo první nahrávky árií z opery, které si budou moci poslechnout na tabletu. Představeny budou také různé kostýmní a scénické návrhy Rusalky vytvořené během 20. století významnými kostýmními výtvarníky zejména pro inscenace v Národním divadle v Praze.
 
Při příležitosti nového nastudování Dvořákovy Rusalky do New Yorku zavítají hned tři její slavné představitelky – Gabriela Beňačková, která si Rusalku zazpívala právě v Metropolitní opěře v roce 1993, Magda Vašáryová, představitelka nešťastné víly ve filmové verzi z roku 1977 (hlas jí propůjčila G. Beňačková) a americká pěvkyně Renée Fleming, jejíž kostýmy budou součástí výstavy.
 
MARTIN DVOŘÁK, GENERÁLNÍ KONZUL V NEW YORKU:
Krása, melodika a temperament Dvořákovy hudby si podmanily celý svět. Není divu, že právě ve Spojených státech amerických, do jejichž hudební historie se tento český génius mohutně vepsal, je vítán i adorován. Nastudování Rusalky a především výstava Národního muzea představuje významný kulturní počin propagující Českou republiku v Americe a pro mě bylo velkou ctí převzít nad touto akcí osobní záštitu.“
 
Slavnostní zahájení proběhne za účasti Daniela Hermana, ministra kultury České republiky. 
DANIEL HERMAN, MINISTR KULTURY ČESKÉ REPUBLIKY:
 „Krásu hudby i podmanivou sílu libreta dramatu o lásce, hledání smyslu života, o vině, trestu a nejvyšší oběti – to vše nabízí nádherné operní dílo Rusalka vnímavému divákovi. V Rusalčině závěrečném partu slyšíme též hlas odpuštění, vše uzdravující balzám na jizvy lidského srdce i na jizvy světa. Také tento hlas nabídněme posluchačům kdekoli na světě jako aktuální poselství.
Rusalka zůstane navždy jedním z nejsilnějších děl, které nám Mistr Antonín Dvořák zanechal. Těším se na nově nastudované představení v Metropolitní opeře a je mi ctí představit zahraničním milovníkům Dvořákovy hudby také unikátní rukopis této opery ze sbírek Národního muzea.
Děkuji těm, kteří se na této i všech doprovodných akcích podíleli, a napomohli tak šíření skvělého jména české kultury ve světě.“
 
Během slavnostního zahajovacího koncertu „Rusalka v New Yorku” se pod nápisem „Národ sobě” ve velkém sále České národní budovy sejdou „legenda a naděje” české opery: sopranistka Gabriela Beňačková a tenor Petr Nekoranec (Metropolitan opera Lindemann Young Artists Development Program) se svými americkými kolegy – basistou Davidem Leigh a klavíristou Kenem Nodou. Vhled muzikologa přináší odborník na Dvořáka nejpovolanější – Michael Beckerman.
 
BARBARA KARPETOVÁ, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA NEW YORK:
V předvečer slavnostního zahájení si rukopis opery Antonína Dvořáka, českého skladatele, který svůj osud spojil s New Yorkem, přijde prohlédnout dirigent nové produkce Rusalky maestro Mark Elder, členové současného obsazenía taktéž patroni Metropolitní opery. Premiéra pohádkově pojaté Rusalky režisérky Mary Zimmerman proběhne v Metropolitní opeře 2. února 2017 v hlavní roli s Kristine Opolais.“ 
 
Projekt Českých center přináší newyorským divákům hlubší pohled na operní tvorbu Antonína Dvořáka, českého skladatele, kterého Američané považují za „svého”, ale spojují si jej především s jeho 9. symfonií Z Nového světa. K projektu byl připraven také bohatý doprovodný program, který potrvá od 1. 2. do 23. 2. 2017, a zájemci se mohou těšit na výjimečné koncerty, filmové projekce, přednášky muzikologů, operních vizážistů, ale také na speciální menu. Výstava Národního muzea Rusalka je však jednoznačným návštěvnickým hitem.
 
 
Na projektu Rusalka spolupracuje 7 partnerů:
 
České centrum New York
Národní muzeum
Generální konzulát České republiky v New Yorku
Metropolitní opera
Národní divadlo
Dvořákova americká společnost (DAHA)
Harmony Foundation
 
www.czechcentres.cz
www.nm.cz
 
 

Ke stažení:


 

 
Kontakt pro novináře:
 
Oddělení komunikace a marketingu Českých center
Petra Jungwirthová, tisková mluvčí Českých center: M: +420 725 890 030, T: 234 668 237, 234 668 241, 234 668 251;  E: jungwirthova@czech.cz;komunikace@czech.cz
 
Oddělení vnějších vztahů Národního muzea
Kristina Kvapilová, vedoucí oddělení vnějších vztahů: M: +420 731 514 077; T +420 224 497 250;
E: kristina_kvapilova@nm.cz, press@nm.cz 

 


Přihlášení pro novináře

Pro stažení fotografií v tiskové kvalitě je nutno se přihlásit. Pro získání hesla k přihlášení prosíme napište na email press@nm.cz.

Rukopisná partitura Rusalky
Antonín Dvořák, portrét, ateliér J. Mulač, 1901
Dvořákův americký skicář č. 6_strana se skicou k Rusalce
Kostýmní návrh Rusalky od V. Hofmana, Národní divadlo 1936
Rusalka - libreto, první vydání, 1901
Dvořákův americký skicář č. 6 - celkový pohled

Zpět

Zobrazit výpis článků

Zpět na Pro novináře


Newsletter       Plná verze stránek

      Webové stránky: NETservis s.r.o.       Zřizovatel: Zřizovatel