EnglishFacebookTwitterInstagram

Pro novináře (20.9.2017)

Národní muzeum otevírá v Ostravě novou výstavu představující populární sport ragby.

Tiskové oznámení k otevření nové výstavy „Ragby. Hra síly, odvahy a bojovnosti“ (26. 9. – 3. 12. 2017)

Národní muzeum ve spolupráci s Ostravským muzeem otevírá 26. září 2017, nejenom pro fanoušky ragby, novou putovní výstavu „Ragby. Hra síly, odvahy a bojovnosti“. Jak samotný název napovídá, výstava seznamuje s historií sportu ragby, s jeho hlavní myšlenkou i pravidly. Návštěvníci Ostravského muzea budou mít možnost prohlédnout si jedinečné předměty ze sportovních sbírek Národního muzea – dobovou výstroj a výzbroj ragbisty, cenné klubové předměty, plakáty a historické fotografie. Výstava také připomíná ostravský ragbyový oddíl TJ Sokol Mariánské Hory, který letos slaví 70 let od svého založení. Výstava potrvá do 3. prosince 2017. Vstupné je v ceně běžného vstupného do muzea.

Výstava „Ragby. Hra síly, odvahy a bojovnosti“ představuje historii sportu ragby od jeho vzniku až po současnost. Návštěvníci Ostravského muzea se dozvědí, jak ragby vzniklo i informace
o zakladateli tohoto sportu, kterým byl Angličan William Webb Ellis.
Výstava prezentuje sbírkové předměty Národního muzea, ale i osobní předměty od známých československých hráčů a pamětníků, např. extraligové poháry – Pohár Antonína Frydrycha a Trofej Mistrů republiky.

„Rozhodli jsme se představit bohaté sportovní sbírky Národního muzea i mimopražským návštěvníkům vzdálenějších koutů naší republiky. Putovní výstavu, která prezentuje populární sport, si mohou nyní prohlédnout v Ostravském muzeu. Mezi nejcennější vystavené předměty patří unikátní výšivka z 2. poloviny 19. století zobrazující první zápas v ragby,“ říká hlavní autorka výstavy Šárka Rámišová.

Návštěvníci výstavy se seznámí i s osobností Ondřeje Sekory – propagátora českého ragby. Přeložil pravidla této hry z francouzštiny a také vytvořil nové české termíny pro jednotlivé pozice v ragbyovém mužstvu, které se zachovaly dodnes. Originál těchto pravidel z roku 1926 si zájemci nyní mohou výjimečně v Ostravském muzeu prohlédnout.
Ačkoliv Sekora nikdy aktivně ragby nehrál, založil a trénoval historicky první kluby na našem území. Do roku 1935 tak u nás vzniklo mnoho klubů, které se účastnily mezinárodních soutěží. Svou činnost musely přerušit z důvodu hospodářské krize a válečného období v letech 1935–1944. V roce 1944 se pak začal tento sport znovu obnovovat a vznikaly nové kluby.
V současnosti je ragby oblíbené nejenom u mužů, ale vznikají také ženské týmy a smíšená družstva hráčů na vozíčku. Tento sport se hraje na trávníku, ale dokonce i na písku a sněhu. Hra se těší zájmu i u starší generace, která má při klubech svoje Old boys týmy, o jejichž zajímavé historii výstava také informuje.

Ostravské muzeum je otevřeno ve dnech pondělí – pátek od 9 do 17 hodin, v sobotu od 9 do 13 hodin a v neděli od 13 do 17 hodin.
Vstupné na výstavu je v ceně běžného vstupného.

 

 

Více informací naleznete na www.ostrmuz.cz

 


Ke stažení:


 

 Mgr. Kristina Kvapilová

oddělení vnějších vztahů Národního muzea
T: +420 224 497 250
M: +420 731 514 077
E: kristina_kvapilova@nm.cz, press@nm.cz
W: www.nm.cz, www.muzeum3000.cz
 
 
 
RNDr. Jiřina Kábrtová
 
ředitelka Ostravského muzea
T: +420 602 713 020
 

 


Přihlášení pro novináře

Pro stažení fotografií v tiskové kvalitě je nutno se přihlásit. Pro získání hesla k přihlášení prosíme napište na email press@nm.cz.

První vydání pravidel hry RUGBY přeložené do češtiny O. Sekorou (1926)
Ragbyový míč (1926–1938)
Dres Tatra Smíchov
Instruktážní plakát
Výšivka zachycující 1. utkání ragby (2. pol. 19. stol., Anglie)
Pohár Antonína Frydrycha (1944–2002)
Pohled do výstavy
Pohled do výstavy
Pohled do výstavy
Pohled do výstavy

Zpět

Zobrazit výpis článků

Zpět na Pro novináře


Newsletter       Plná verze stránek

      Webové stránky: NETservis s.r.o.       Zřizovatel: Zřizovatel