EnglishFacebookTwitterInstagram

Pro novináře (26.10.2016)

Pražské Quadriennale v Lapidáriu Národního muzea a Českém muzeu hudby

Tisková zpráva k programu Pražského Quadriennale
Lapidárium Národního muzea, České muzeum hudby

36Q°

Pražské Quadriennale představuje nový projekt věnovaný světelnému a zvukovému designu 36Q°. Ve dnech 8.–12. listopadu uvede site-specific výstavu v unikátním prostoru Lapidária Národního muzea na pražském Výstavišti, kterou doplní mezinárodní setkání divadelních designérů v Českém muzeu hudby.
 
Pražské Quadriennale tak do Prahy přiveze světově uznávané profesionály v oboru světelného a zvukového designu: držitele prestižní ceny Tony Award a OBIE 20062007 za zvukový design Roba Kaplowitze, dále přijedou světelní designéři/ky Sarah EC Maines a Henk vander Geest a scénografka a profesorka na londýnské Rose Bruford College Kathrine Sandys.Z českých umělců se zapojí Ondřej Růžička z Institutu světelného designu a videoumělec Jakub Daníček z MetaMechanics.
„Jedná se o spolupráci několika světelných a zvukových designérů v jednom prostoru, což je naprosto výjimečné, obzvláště v divadle k tomu téměř nedochází. Bylo proto nutné se zamyslet, jak vytvořit tým založený na vzájemné spolupráci. Schopnost sloučit individuální přístupy a estetiku a zároveň vytvořit jednotný koncept není tak docela jednoduché,“ říká Markéta Fantová, umělecká ředitelka Pražského Quadriennale.
 
Lapidárium Národního muzea je specifický prostor plný historických soch, jejichž stáří sahá až do 11. století. Klíčovým tématem výstavy je schopnost světla, zvuku a nových médií proměnit galerii v dynamický, imaginativní prostor, který návštěvníkům nabídne nový pohled na kreativní vytváření scénografického prostředí.
Hlavními hvězdami zmíněného setkání, které proběhne v úterý 8. listopadu v Českém muzeu hudby, pak budouTupac Martir a Yaron Abulafia, kteří vystoupí s prezentací své vlastní tvorby. Prvně jmenovaný je známý především jako autor „stage-designů“ pro Beyoncé, Stinga, Eltona Johna; Yaron Abulafia se proslavil důkladnou propracovaností světelné složky např. pro Nederlands Dans Theater a izraelského choreografa Itzika Galiliho.
 
Výstavě v Lapidáriu Národního muzea předchází čtyřdenní workshop pro studenty scénografie, světelného a zvukového designu, který zastupuje edukační linii projektu: „Zájemcům o světelný a zvukový design umožňujeme projít intenzivní praktickou přípravou pod vedením prvotřídních profesionálů a pedagogů. Projekt 36Q° by měl být začátkem většího a dlouhodobějšího vzdělávacího programu,“ dodává Markéta Fantová. Na workshopu si studenti scénografie mohou mimo jiné vyzkoušet práci se špičkovou světelnou technikou ROBE, jejíž výrobce je hlavním partnerem projektu.
 
Pražské Quadriennale je v očích jak odborné, tak širší veřejnosti spojené především se světově unikátní výstavou scénografie, která ve čtyřletých cyklech funguje jako platforma pro setkávání scénografů a divadelníků. Již v předchozích letech ale PQ pořádalo v mezidobí další akce, nezávislé na „velkém“ Quadriennale: sympozia, zaměřená na teoretickou reflexi scénografie, divadelní site-specific performance a výstavy. Projekt 36Q° navazuje na tuto důležitou programovou linii a rozvíjí ji směrem ke světelnému a zvukovému designu, který chce tímto podpořit a zviditelnit. „PQ´15 se soustředilo na živou, dalo by se i říci dramaturgickou stránku scénografie a nápadité inovativní koncepty. Kvůli přesunutí Quadriennale do historických budov v centru města nebylo příliš možné zapojit zvuk a světlo. Proto jsou podzimní výstava a sympozium věnovány právě těmto dvěma důležitým a nedílným částem scénografie,“ uzavírá Markéta Fantová.
 
Výstava 36Q°
Kurátor: Markéta Fantová
Designéři: Rob Kaplowitz, Henk van der Geest,
Kathrine Sandys, Sarah EC Maines, Jakub Daníček,
Ondřej Růžička
Vernisáž 7. listopadu 2016
Otevírací doba: 8.–12. listopadu 2016, denně 16.00–21.30
Lapidárium Národního muzea
Výstaviště 422, Praha 7
 
Mezinárodní setkání světelných a zvukových designérů
8. listopadu 2016, 14.00–20.00
Národní muzeum - České muzeum hudby
Karmelitská 2/4, Praha 1
 
Program:
13:00 Welcome speech
13:15 - 14:15 Show and tell (prezentace)
14:30 - 15:45 Rob Kaplowitz
16:00 - 17:15 Yaron Abulafia
17:30 - 18:45 Tupac Martir
18:45 - 19:30 Diskuze
 
Více informací na www.pq.cz
 
Kontakt pro média: Jan Mocek
m: 775 347 333
 
Projekt „36Q°“ organizuje Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru ve spolupráci s ROBE, Institutem světelného designu, Národním muzeem a d&b audiotechnik. Mediálními partnery akce jsou Dopravní podnik hl. m. Prahy a Radio 1.
 

Ke stažení:


 

Zpět

Zobrazit výpis článků

Zpět na Pro novináře


Newsletter       Plná verze stránek

      Webové stránky: NETservis s.r.o.       Zřizovatel: Zřizovatel