EnglishFacebookTwitterInstagram

Pro novináře (14.5.2014)

Tóny nové výstavy Hudba a politika rozezní prostory Národního památníku na Vítkově

Tisková zpráva k otevření výstavy Hudba a politika

Prostor: Národní památník na Vítkově, U Památníku 1900, Praha 3

Národní muzeum zve návštěvníky od 15. května 2014 do 29. března 2015 na novou výstavu Hudba a politika v Národním památníku na Vítkově. Co činí z hudby často využívaný politický nástroj? Jaký vliv má hudba na lidské myšlení a jaký účinek má na masy? Pomocí dobových artefaktů, zvukových nahrávek i audiovizuálních záznamů představí výstava různé formy spojení hudby a politiky na našem území od revolučního roku 1848 do současnosti.

Výstava Hudba a politika přibližuje návštěvníkům hudbu jako fenomén s významnou politickou funkcí. Zabývá se hudbou ve vztahu k revoluci, válce, hudbou ve službách politické propagandy, hudbou jako symbolem státnosti, represí v hudebním životě i rolí hudby a hudebních celebrit v současné politické kampani.
„Výstava je příspěvkem Národního muzea k Roku české hudby 2014, nabízí však na hudbu jiný úhel pohledu – ve spojení s politikou. I proto není umístěna v Českém muzeu hudby, ale návštěvníci si ji mohou prohlédnout a hlavně poslechnout v prostorách Národního památníku na Vítkově,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Hlavním exponátem výstavy je sama hudba. Její četné ukázky návštěvníci uslyší nejen volně v prostoru výstavy, ale vychutnat si je mohou i ze sluchátek. Působení hudby dokreslují rukopisy, dobové tisky, fotografie, dokumenty, osobní předměty, hudební nástroje i umělecká díla. K vidění je například originál Písně Svobody od Bedřicha Smetany z roku 1848, čelenka Libuše z pozůstalosti Emy Destinnové, terezínská partitura dětské opery Brundibár, doživotní Zlatý slavík pro Martu Kubišovou z roku 1990 nebo mixážní pult skupiny Plastic People of the Universe ze začátku 70. let 20. století. Výstava představuje také politické osudy několika vybraných děl různých hudebních žánrů. Na nich ukazuje, jak hudba nabývá svoji politickou funkci a jak může být využívána, či zneužívána pro zcela protichůdné politické cíle.

Obstáli byste před socialistickou rekvalifikační komisí?
Návštěvníci se mohou do výstavy také sami aktivně zapojit. „Během prohlídky se návštěvník seznámí v tzv. badatelně prostřednictvím dobových dokumentů a nahrávek také s represí v hudebním životě v socialistickém Československu. A vyzkoušet si může i rekvalifikační zkoušky, které hudebníci v éře socialismu podstupovali,“ dodává Jitka Gelnarová, komisařka výstavy.
Pro návštěvníky jsou připraveny také tematické komentované prohlídky.

Výstava vznikla v rámci programu Rok české hudby 2014 (www.rokceskehudby.cz).

Národní památník na Vítkově je otevřen středa - neděle od 10.00 do 18.00 hodin, vstupné do objektu je 110 Kč/plné, 60 Kč/snížené, 170 Kč/rodinné. Více informací naleznete na www.nm.cz a www.muzeum3000.cz.

Fotografie ke stažení v sekci pro novináře jsou k dispozici pouze pro média a jejich použití je povoleno jen v souvislosti s Národním muzeem. Při použití fotografií je vždy potřeba uvádět:“Fotoarchiv Národního muzea“, pokud není v popisu fotografie uvedeno jinak.


Ke stažení:


Kontakt:

Mgr. Tereza Petáková
odd. vnějších vztahů
T: +420 224 497 352
M: +420 724 412 255
E: tereza_petakova@nm.cz
W: www.nm.cz, www.muzeum3000.cz


Přihlášení pro novináře

Pro stažení fotografií v tiskové kvalitě je nutno se přihlásit. Pro získání hesla k přihlášení prosíme napište na email press@nm.cz.

Výstava Hudba a politika. Bedřich Smetana, Píseň svobody (autograf).
Výstava Hudba a politika. Celostátní spartakiáda, 1960.
Výstava Hudba a politika. Návrh plakátu
Výstava Hudba a politika. Tesla Comet 9 Commodore, vyráběno od roku 1958.
Výstava Hudba a politika. Tesla Comet 9 Commodore, vyráběno od roku 1958.
Výstava Hudba a politika. Všesokolský slet 1926.

Zpět

Zobrazit výpis článků

Zpět na Pro novináře


Newsletter       Plná verze stránek

      Webové stránky: NETservis s.r.o.       Zřizovatel: Zřizovatel