EnglishFacebookTwitter
Newsletter Mobilní verze

Muzeum knihy

Skriptorium v zámku Žďár nad Sázavou

Středověké rukopisy vznikaly převážně v klášterních skriptoriích. Ta byla vybavena čtecím a psacím pultem, schránkami na knihy a psacím náčiním. Rekonstrukce pisárny v Muzeu knihy byla provedena ve filmových ateliérech podle návrhu architekta Škvora.

Muzeum knihy v zámku dr. Radslava Kinského ve Žďáru nad Sázavou vzniklo v roce 1957 z podnětu známého knihovníka PhDr. Bohumíra Lifky ve spolupráci se Státní památkovou správou. Nachází se v historických prostorách bývalého cisterciáckého kláštera spjatého především s působením opata Václava Vejmluvy, který ve spolupráci s architektem J. B. Santini-Aichlem vtělil zdejší krajině novou barokní tvář, která je dnes obdivována návštěvníky celého světa.

Opatská knihovna

Původní opatská knihovna s klasicistním interiérem z 18. století.

Muzeum knihy v současnosti zaujímá jednadvacet místností včetně chodby, kde jsou chronologicky představeny dějiny písma, knihy a knihtisku především v evropských souvislostech. Zdařilé rekonstrukce středověkého skriptoria, pracovny mnicha - písaře knih, dobové knihařské dílny a knihovny knih na řetězech přikovaných z ochranných důvodů (tzv. libri catenati) dotvářejí celkový obraz světového vývoje knižní kultury. Vedle řady knižních originálů zde návštěvníci naleznou i původní mobiliář, například českého historika Gelasia Dobnera, kubistický nábytek podle Gočárova návrhu z odkazu Jarmila Krecara a naprosto unikátní vyřezávaný nábytek českého všeumělce Josefa Váchala. V expozici je také k vidění barokní knihovna kapucínského kláštera v Roudnici nad Labem a zámecká knihovna Mladá Vožice v klasicistním interiéru původní opatské knihovny. Technický rozvoj knihtisku v 19. a ve 20. století je zase dokumentován originálními stroji, například ručním lisem, rychlolisem a sázecím strojem Linotypem.

Refektář

Bývalý letní refektář cisterciáckého kláštera s freskou K. F. Töppera z roku 1734, kde se každoročně pořádají výstavy.

Zpět na Muzeum knihy


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Gadgets       Webové stránky: NETservis s.r.o.     Zřizovatel: Zřizovatel