EnglishFacebookTwitterInstagram
Newsletter Mobilní verze

Osteologie

Osteologický referát zoologického oddělení NM (kurátor Petr Benda) zahrnuje sbírky kosterního materiálu (lebek, koster a vybraných kosterních částí) savců z celého světa. Tato sbírka je tvořena především nelokalisovanými avšak mistrovskými anatomickými preparáty kostí a koster z tzv. Fričovy sbírky (kolem 3000 preparátů darovaných museu z preparátorské firmy Jaromíra Friče, vnuka Antonína Friče), doplněna je o další sbírkové položky získané během uplynulých 45 let (referát byl vytvořen roku 1961) či převedených z mammalogické sbírky. Sbírka je dnes tvořena zhruba 8500 položkami preparátů, zejména suchých kostí a koster, dále montovaných koster, loveckých lebečních trofejí (zejména rohů a paroží sudokopytníků), a také tekutinových preparátů koster a kosterních částí.

Z ucelených kolekcí koster a lebek je třeba zmínit zejména početnou sbírku afrických savců z dovozů ZOO ve Dvoře Králové a početné doklady ze ZOO Praha; doplňkově jsou v osteologické sbírce i kostry zvířat pocházejících z dalších zoologických zahrad v ČR.

Expozice koster savců se skládá 221 lebek a koster zástupců všech současných řádů savců a je umístěna na ochozech nad schodištěm ve druhém patře hlavní budovy Národního musea na Václavském náměstí 68. Tvoří ji tři části: (1) systematická exposice lebek a koster savců ve vitríně podél čelního ochozu, (2) zavěšené lebky s rohy a parohy sudokopytníků podél bočních ochozů a (3) lebky slonů a kostra zubra v průčelním předsále.

Největším a nejznámějším preparátem náležejícím do osteologické sbírky je montovaná 22,5 m dlouhá a 4030 kg těžká kostra plejtváka myšoka (Balaenoptera physalus), tedy slavná kostra velryby, která je zavěšena na stropě výstavního sálu savců. Jde o kostru plejtváka, který byl rozbouřeným mořem vyvržen v listopadu 1885 na skalnaté pobřeží ostrova Lyngoy poblíž Bergenu v jižním Norsku. Když velrybářská firma nabídla jeho kostru za poměrně vysokou částku 2500 zlatých, zorganisoval A. Frič mezi členy vlastenské stolní společnosti “Jour fixe” finanční sbírku a pro museum kostru zakoupil. Poprvé byl tento unikátní exponát zpřístupněn veřejnosti 28. listopadu 1888 v budově dnešního Náprstkova musea, do současné hlavní budovy NM byla kostra přemístěna roku 1892. Původně byla nainstalována na masivní podpůrnou železnou konstrukci, při generální rekonstrukci zoologické exposice v letech 1965–1967 byla zavěšena s pomocí deseti ocelových nosníků na traversu u stropu sálu savců.

Pracovníci

Kurátor Benda Petr, Doc., RNDr., Ph.D. petr_benda@nm.cz 224 497 862
Preperátor Kadeřábek Karel karel_kaderabek@nm.cz 224 497 803, 224 497 858

 

Zpět na Zoologické oddělení


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Gadgets       Webové stránky: NETservis s.r.o.     Zřizovatel: Zřizovatel

Váš názor nás zajímá!

Věnujte prosíme minutku zodpovězení 4 otázek ohledně našich webových stránek a pomozte nám zkvalitnit naše služby.
Děkujeme.

Nechci odpovídat Zodpovědět