EnglishFacebookTwitterInstagram
Newsletter Mobilní verze

Projekty Národního muzea

Národní muzeu připravuje řadu projektů. Na této stránce naleznete odkazy na webové stránky některých z nich.

 

 • Archeologie na dosah - www.archeologienadosah.cz

  Představujeme Vám první komplexní český web, prezentující archeologii jako vědní obor široké veřejnosti.

  Naleznete zde popularizační i odborné archeologické články, tipy na knihy, aktuální akce pro veřejnost, odkazy na archeologická centra a zajímavé archeologické projekty u nás i v zahraničí.
  Projekt Archeologie na dosah, je financován Ministerstvem kultury. Hlavním cílem projektu je vytvoření ideové základny včetně metodiky, jak prezentovat archeologii a pravěké a starověké dějiny veřejnosti a obohacovat její povědomí o významném postavení našich oblastí v prehistorických obdobích prostřednictvím muzejních sbírek a vytvářet tak pozitivní vztah ke kulturnímu dědictví.
   
 • AthenaPlus - www.athenaplus.eu

  logo athena plusObjevte projekt AthenaPlus, jehož hlavním cílem je sběr muzejních digitalizovaných sbírek a jejich další umístění na portále Europeany (www.europeana.eu).

  AthenaPlus probíhá od března 2013 do srpna 2015 a jeho konsorcium se skládá ze 40 institucí z 21 členských států EU. Navazuje na předchozí úspěšné projekty Athena, Minerva a Michael, které byly od roku 2001 postupně realizovány. Projekt AthenaPlus se snaží dále rozvíjet a dokončit efektivní infrastrukturu a nástroje vyvíjené na podporu zpřístupnění digitálního obsahu muzeí a dalších kulturních institucí prostřednictvím Europeany.
  Hlavním cílem projektu AthenaPlus je:
  - připojit více než 3,6 milionu metadatových záznamů do Europeany a to jak z veřejného i
  soukromého sektoru, se zaměřením zejména na muzejní obsah a klíčové kulturní subjekty
  (ministerstva a příslušné vládní agentury, knihovny, archivy, vedoucí výzkumná střediska, malé a střední podniky).
  - zlepšit vyhledávání, získávání a opětovné použití obsahu Europeany, zdokonalit funkčnost
  vícejazyčné terminologie, vylepšit exportní a publikační nástroj SKOS / API pro poskytovatele obsahu;
  - experiment s rozšířenými metadaty, jejich opětovné použití pro potřeby uživatelů s různými
  požadavky (turisté, studenti, vědci) prostřednictvím nástrojů, které podporují tvorbu virtuálních výstav nebo turistických a vzdělávacích aplikací tak, aby byly integrovány do repozitáře Europeany a uložišť národních agregátorů nebo jednotlivých poskytovatelů obsahu.

 • Dotkni se 20. století - www.dvacatestoleti.eu

  Zapojte se se svými žáky do vzdělávacího projektu Dotkni se 20. století! Vzdělávací projekt Národního muzea přiblížuje žákům a studentům dobu nedávno minulou.
  Projekt je realizován s cílem podpořit výuku moderních českých a československých dějin 20. století v mezinárodních souvislostech prostřednictvím tvorby interaktivních a multimediálních výukových materiálů. Žáky a studenty oslovuje prostřednictvím sbírkových předmětů, autentických dokladů minulosti, a jejich příběhů.  S využitím moderních technologií, digitalizovaného obsahu kulturních institucí, ale např. i replik sbírkových předmětů ve výuce dějepisu tak dějiny 20. století přiblíží opravdu téměř na dosah.
  Na projektu Národní muzeum spolupracuje s řadou partnerů. Projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.
  kreslené logo Heureka -zelený list, a ruka držící lupu
   
 • „HEUREKA! aneb podpora badatelsky orientovaných aktivit žáků ZŠ v přírodovědných předmětech“ - http://objevuj.eu

  Národní muzeum je spolu s partnery Pedagogickou fakultou UK a CFME řešitelem projektu, který je určen žákům a pedagogům 2. stupně ZŠ (a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií) a je zaměřen na výuku přírodovědných předmětů (zejména biologických, geologických a příbuzných oborů). Projekt si klade za cíl, poskytnout pedagogům výukové materiály pro doplnění a zatraktivnění výuky a seznámit žáky s aktuálními vědeckými problémy. Všechny výukové materiály vzniklé během řešení projektu jsou přístupné po běžné registraci na webovém portálu (http://objevuj.eu/).

   
 • Objevy čekají na tebe - www.geology.cz

  Projekt Objevy čekají na tebe, v rámci kterého byl realizován portál o neživé přírodě Svět geologie, je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.
  Cílem projektu je systematicky rozvíjet zájem žáků na základních a středních školách o výzkum v oblasti přírodních věd a zpřístupňovat výsledky výzkumu veřejnosti.
   
 • Žižkováci vzpomínají - vzpomínej.cz - vzpominej.nm.cz

  Národní muzeum připravilo projekt Žižkováci vzpomínají - vzpomínej.cz. Jedná se o cyklus setkání s pamětníky, kdy vyprávění sleduje každodenní život obyvatel Žižkova v kritické době a reflektuje vybraná období Národního památníku na Vítkově z pohledu (ne)obyčejných lidí.

  Čekají na Vás zajímavé přednášky, divadelní představení, koncert populárního žižkovského orchestru, výstava a hlavně Vaše vzpomínky. Vzpomínejte i vy!

  Pošlete nám své zážitky, nebo zážitky vašich blízkých na oncd@nm.cz

 


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Gadgets       Webové stránky: NETservis s.r.o.     Zřizovatel: Zřizovatel