Aktuální výstavy Národního muzea

Výstava (27.5.2009–16.8.2009)
CESTA NA SEVERNÍ PÓL
Výstava o historii dobývání severního pólu českými polárníky
Prostor: Národní muzeum, Václavské nám., přízemí - chodba vpravo
Autentické zážitky člena jedné z posledních expedic na severní pól Petra
Horkého prostřednictvím textových úryvků z jeho knihy Zpráva o cestě na
severní pól.
Prostředí Arktidy budete moci sledovat nejen na barevných, velkoformátových fotografiích doplněných o trojrozměrné instalace předmětů používaných na expedicích, ale i na autentické videosekvenci promítané přímo v expozici. K vidění bude i ukázka jídelníčku, včetně záznamu fyziologie organismu během cesty – co se děje s člověkem vlivem extrémních podmínek prostředí.
Na výstavě shlédnete mimo jiné preparát polárního medvěda ze sbírek Přírodovědeckého muzea Národního muzea a originální kombinézu polárníka Františka Běhounka, zapůjčenou z Národního technického muzea.
Součástí výstavy je přednáškový cyklus s autory a polárníky, promítání ukázek z divadelní hry Divadla Járy Cimrmana Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem a možnost zakoupení knihy Petra Horkého: Zpráva o cestě na severní pól.
DOPROVODNÝ PROGRAM - PŘEDNÁŠKY K VÝSTAVĚ
16.6. úterý,
17.00 hod.
Polární krajiny
(Přednáší: p. Miroslav Jakeš)
30.6. úterý,
17.00 hod.
Po stopách Běhounka
(Přednáší: p. Václav Sůra)
7.7. úterý,
17.00 hod.
Doteky konců světa
(Přednáší: p. Oldřich Bubak)
13.8. čtvrtek,
17.00 hod.
Cesta na severní pól
(Přednáší: p. Petr Horký)





