Móda v ulicích protektorátu

Móda v ulicích protektorátu

Doba Protektorátu Čechy a Morava (březen 1939 – květen 1945) patří k nejsmutnějším obdobím naší novodobé historie. Ruku v ruce s rostoucím útlakem ze strany okupačních orgánů se neustále zhoršovaly i životní podmínky obyvatelstva. Z pultů obchodů zmizely kromě potravin i kosmetika, látky a boty. Nová publikace Miroslavy Burianové Móda v ulicích protektorátu. Život – oděv – lidé však čtenáře ujistí, že ani v době všeobecného nedostatku a přídělového systému se ženy nevzdaly touhy po elegantním a slušivém oděvu. Dramatická doba přinesla nové úsporné střihy, kombinování a přešívání, ale i změny linie oděvů.

Kniha je věnována nejen samotnému oděvu, ale také tomu, při jakých příležitostech byl nošen a kdo si ho oblékal. Publikace zahrnuje dobové módní kresby od Hedviky Vlkové, dlouholeté kreslířky z legendárního módního salonu Hanny Podolské, nebo snímky od slavných fotografů Karla Hájka a Jindřicha Vaňka. Na stránkách publikace jsou prezentovány také oděvy a módní doplňky ze sbírek Národního muzea, mezi které patří například opičí kožich Hany Benešové nebo velká večerní toaleta herečky Adiny Mandlové.
Protektorát Čechy a Morava je dnes spojován s dramatickými i tragickými osudy odbojářů, s brutalitou okupačních orgánů, s prospěchářstvím kolaborantů, ale i s krásou nejslavnějších českých hereček, které v této době natočily desítky filmů. Kniha ukáže, zda dodnes obdivované filmy odpovídají dobové realitě, nebo zachycují idealizovanou představu svých tvůrců, ovlivněnou přáním cenzorů. Každodenní realita života v protektorátu prostupuje do vyprávění o oděvu a umožní čtenářům udělat si konkrétní představu o nouzi, ale i eleganci, kterou móda období protektorátu navazovala na první republiku.

Skladem 9 kusů
299
271,82 Kč bez DPH
ks