Náprstkovo muzeum připravilo pravidelné výstavky a doprovodné programy, které budou představovat zajímavé předměty a sbírky z rozsáhlého a unikátního fondu Náprstkova muzea. Mnohočetnost a různorodost je hlavní devízou muzea a návštěvníci se tak mohou těšit na výstavky zaměřené na Asii, Afriku, Ameriku a další oblasti.

Program:

 

KAROLINA SVĚTLÁ

  • 8. března–30. června 2020

Výstava představuje výběr autentických předmětů z pozůstalosti Karoliny Světlé (24. února 1830–7. září 1899). K vidění jsou zde osobní předměty, oděvy, ukázky rukopisů či osobní korespondence. Většina předmětů je zapůjčených z Podještědského muzea v Českém Dubu.


SVĚT ŽEN V MIMOEVROPSKÝCH KULTURÁCH

  • od 16. srpna 2019

Po mnoho staletí byl život mužů a žen částečně oddělen. V některých kulturách měli muži a ženy pouze vzájemně rozdělené pracovní činnosti, jinde však vedle sebe existovaly dva rozdílné světy. Ženy měly pevně vyhrazené místo, kam muž vstupoval jen ve výjimečných případech. Výstava představuje předměty, které byly spojeny s každodenním životem žen, ať se jedná o předměty běžně užívané nebo výrobky vzniklé ženskou prací.
 

OMAMNÉ LÁTKY

  • listopad 2018–duben 2019

Omamné látky provázejí lidstvo od nepaměti a v každé kultuře se setkáme s jejich užíváním. Výstava představuje výběr předmětů ze sbírek Náprstkova muzea spojených s jejich konzumací i přípravou. Z oblasti Latinské Ameriky je možné si prohlédnout předměty související s obřadním užíváním posvátných substancí, jako jsou koka, ayahuasca, tabák a další: dýmky, taštičky a ubrousky na koku, pouzdro na yopo, pomůcky nepostradatelné při ayahuascové ceremonii nebo indiánské textilie s geometrickými vzory vycházejícími z ayahuaskových vizí. Z asijské oblasti přinášíme ukázku dýmek určených ke konzumaci opia, která měla v Číně veliký dopad na společnost a vedla až k několika válečným konfliktům. V životě starých Egypťanů zase hrály důležitou roli alkoholické nápoje a pivo bylo nedílnou součástí jejich stravování. V rámci výstavy je možné si prohlédnout předměty vztahující se k jeho výrobě a konzumaci. V neposlední řadě výstavka přináší i předměty spojené s užíváním drog a alkoholu napříč Afrikou jako jsou tři antropomorfní poháry etnika Kuba, jež sloužily k pití palmového vína, keramické hlavičky dýmek etnika Mangbetu, svazek tabákových listů a tabatěrku z Tanzánie, severoafrické sáčky na tabák, dýmky Ašantů z Ghany a zvířecí roh sloužící k pití piva.

Vstupné

Vstupné lze zakoupit na pokladně nebo online.

výstava

Plné 100 Kč
Snížené Snížené vstupné – platí pro:
- seniory 65+
- držitele průkazů ZTP, ISIC, ITIC
- děti 6 – 15 let
- studenty SŠ a VŠ po předložení studijního průkazu
70 Kč
Rodinné Rodinné vstupné
- vstupenka platí pro max. 5 osob

např.: dvě dospělé osoby + 1 – 3 děti (6 – 18 let)
nebo: jeden dospělý + max 4 děti (6 – 18 let)
170 Kč
Školní Školní výpravy
- organizované skupiny žáků a studentů s pedagogickým doprovodem
- organizované dětské skupiny s pedagogickým doprovodem
- až tři členové pedagogického doprovodu mají vstup zdarma

40 Kč / osoba

10% sleva ze základního vstupného pro organizovanou skupinu nad 30 osob (mimo školní výpravy) s hromadnou platbou.

Zdarma: Děti do 6 let, dětské domovy, SOS dětské vesničky, držitelé průkazek: ZTP/P a jejich doprovod, ICOM, NPÚ, Slovenské národné múzeum, Společnost NM, Benefit karta GSA – MDČR, Prague Card.

Fotografování a filmování pro nekomerční účely a bez použití blesku a stativu v ceně vstupenky.

Vstupenku je nutné uschovat po dobu celé návštěvy.

Platnost online vstupenky je 30 dní ode dne nákupu.

Fotoalbum