Vstupné

Vstupné lze zakoupit na pokladně nebo on-line.

CELÝ OBJEKT

Základní 120 KČ
Snížené Platí pro:
- seniory 65+
- mladistvé 15–18 let
- držitele průkazů ISIC, ITIC
- studenty SŠ a VŠ po předložení studijního průkazu
80 KČ
Školní Školní výpravy bez lektora (15–26 let)
- organizované dětské skupiny s pedagogickým doprovodem
- až tři členové pedagogického doprovodu mají vstup zdarma
40 KČ/Osoba

Zdarma: děti do 15 let, dětské domovy, SOS dětské vesničky, držitelé průkazek: ZTP, ZTP/P a jejich doprovod, držitelé karet: ICOM, Slovenské národné múzeum, Společnost NM, Benefit karta GSA – MDČR, Prague Card, zaměstnanec PO MKČR (+ 3 os.)

Do 9 muzeí v 5 dnech

Základní 200 Kč
Snížené Platí pro:
- seniory 65+
- mladistvé 15–18 let
- držitele průkazů ISIC, ITIC
- studenty SŠ a VŠ po předložení studijního průkazu
130 Kč

Více o vstupence Do 9 muzeí v 5 dnech.

Zdarma: děti do 15 let, dětské domovy, SOS dětské vesničky, držitelé průkazek: ZTP, ZTP/P a jejich doprovod, držitelé karet: ICOM, Slovenské národné múzeum, Společnost NM, Benefit karta GSA – MDČR, Prague Card, zaměstnanec PO MKČR (+ 3 os.)

Doplňující informace ke vstupenkám


Sleva 10%: organizované skupiny nad 30 osob (mimo školní výpravy) s hromadnou platbou, držitelé karet Sphere a carte

Fotografování a filmování pro nekomerční účely a bez použití blesku a stativu v ceně vstupenky.

Vstupenku je nutné uschovat po dobu celé návštěvy.

Platnost online vstupenky je 30 dní ode dne nákupu.

Expozice a výstavy v objektu

Hudební zvěřinec

České muzeum hudby
Výstava v Českém muzeu hudby vás zavede do světa, kde se hudba prolíná s říší zvířat.

Nejbližší akce v objektu

SOPK v Českém muzeu hudby

České muzeum hudby
Přijďte na koncert smyčcového oddělení Pražské konzervatoře do Českého muzea hudby!

Informace pro skupiny a školní výpravy

Pro návštěvu expozice a výstav Českého muzea hudby není potřeba předchozí rezervace.

Výše vstupného činí 40 Kč/osoba (platí pro žáky a studenty od 15 do 26 let), pedagogický doprovod zdarma (max. 3 osoby).

Komentované prohlídky pro skupiny a školní výpravy

Komentované prohlídky jsou možné pouze ve všední dny a po předchozím objednání na e-mailu anna.jadrnakova@nm.cz nebo tel. +420 224 497 737.

Výše vstupného činí 500 Kč/skupina, pedagogický doprovod zdarma (max. 3 osoby).

Lektorované vzdělávací programy pro školy

Lektorované vzdělávací programy pro školy jsou poskytované pouze v českém jazyce a po předchozím objednání na emailu cmh@nm.cz.
 
Cena za službu:

  • Maximální počet návštěvníků dle kapacity konkrétního programu: MŠ 500 Kč/třída, ZŠ 900 Kč/třída a SŠ 900 Kč/třída + 40 Kč/žák
  • Pedagogický doprovod zdarma – max. 3 osoby

 
Kompletní přehled naleznete na našem webu v sekci Pro školy.
 

Informace o komentovaných prohlídkách pro veřejnost

Komentované prohlídky pro veřejnost jsou možné pouze ve všední dny a po předchozím objednání na e-mailu anna.jadrnakova@nm.cz nebo tel. +420 224 497 737.

Cena za službu:

  • V českém jazyce: cena běžné vstupenky + 30 Kč/osoba (max. 30 osob)
  • V anglickém, německém a italském jazyce: cena běžné vstupenky + 50 Kč/osoba (max. 30 osob)

 

Podrobnější informace k přístupnosti objektu dle mapování POV

Historie budovy

Na místě dnešní budovy Českého muzea hudby a náměstíčka před muzeem byl patrně svobodný dvorec s vlastním románským kostelíkem, který se stal základem kláštera dominikánek zvaných magdalenitky, doloženého roku 1329. Tím bylo dáno i nadále používané zasvěcení původního kostela sv. Máří Magdaleně. Původní kostelík byl ve 14. století goticky upraven.

V červnu 1420 celý klášter i kostel poničili husité. Pozemky si rozebrali husitští měšťané Malé Strany. Až v roce 1574 majetek koupila pražská metropolitní kapitula a v roce 1604 jej postoupila dominikánům, kteří se sem přestěhovali ze Starého Města po příchodu jezuitů.

Aby mohli vybudovat nový chrám, museli dominikáni hledat bohatého donátora. Našli ho v sousedovi Karlu Alexandru Michnovi z Vacínova. Jeho otec Pavel závratně zbohatl jako generální proviantmistr a dodavatel pro armádu Albrechta z Valdštejna i dalšími četnými pochybnými obchody za třicetileté války. V roce 1627 byl povýšen do stavu říšských hrabat. Velký rodinný erb zdobí průčelí kupole budovy. Chrám se měl stát rodinnou hrobkou.

Projektantem nového kostela byl vybrán Franceso Caratti (1615–1677), přední italský architekt raného baroka v Čechách. Prostřednictvím Vídně přinesl do Prahy nové principy italské architektury. Jeho nejznámější stavbou v Praze je Černínský palác. Pro Michny z Vacínova přestavoval i nedaleký palác (Tyršův dům). Z prostorových důvodů má chrám neobvyklou orientaci sever–jih. Základní kámen byl položen v roce 1654, avšak stavba se protahovala a málem nebyla dokončena. V roce 1679 zde byly instalovány tehdy největší pražské varhany a v roce 1709 byl hotový chrám slavnostně vysvěcen.

V důsledku reforem Josefa II. dominikánský klášter zkrachoval a byl v roce 1783 zrušen. Po pokusech o průmyslové využití a částečné přestavbě, kdy byly mj. odstraněny věže v průčelí, byla stavba získána do majetku českého gubernia, které zde vybudovalo podle projektu J. K. Zoebela vrchní poštovní úřad, který tehdy sloužil nejen k přepravě listovních zásilek, ale také k přepravě osob poštovními kočáry.

Základ dnešní podoby získala budova po přeměně na četnické kasárny po roce 1848. Základní úprava proběhla v roce 1850. V roce 1851 byl vypracován projekt Josefa von Wentzela a objekt upraven ve stylu klasicismu. Zvenku byla budova zvýšena na 3 patra v celém obvodu a uvnitř vybudovali ochoz pro vnitřní komunikaci. Na žádost z Vídně byl projekt doplněn o monumentální schodiště v místě původního kněžiště, aby byla zaručena dostatečně rychlá mobilita četníků po budově. Celkově získala budova kompaktní ráz, který již nepřipomínal původní chrámovou stavbu.

Po roce 1918 zde bylo Zemské četnické velitelství v Praze a budova sloužila četnictvu až do jeho zrušení v roce 1948. Pak zde sídlil tehdejší Státní ústřední archiv (dnes Národní archiv). V roce 1948 byl prostorem původních bočních kaplí proražen průchod pro pěší.

V letech 2002 až 2004 proběhla zásadní rekonstrukce, která při respektování památkové ochrany vrátila budově původní klasicistní podobu a otevřela ji opět Pražanům a umožnila Národnímu muzeu zpřístupnit cenné hudební sbírky.

 

Bezbariérový přístup

Objekt je částečně bezbariérově přístupný (výtah, schodišťová plošina).

Vstup s kočárkem

Dle rozměru kočárku, možnost uschování kočárku v šatně.

Přebalovací pult

V budově jsou k dispozici přebalovací pulty na dámských i pánských toaletách v přízemí.

Dětský koutek

Nehlídaný dětský koutek v přízemí budovy.

Šatna

Nachází se v přízemí budovy, pro návštěvníky zdarma.

Kavárna

Kavárna s prodejnou hudebnin se nachází v přízemí budovy, otevírací doba 10:00–19:00 h.

Obchod

Prodejna hudebnin s kavárnou, otevírací doba 10:00–19:00 h. Na pokladně muzea je možné zakoupit publikace, CD, rodokmen B. Smetany, turistické známky s objektem, fotonálepky B. Smetany a A. Dvořáka.

MHD

Tramvaj č. 12, 15, 20, 22, zast. Hellichova, nejbližší Metro A – st. Malostranská