Od čtvrtka 3. prosince 2020 je možné navštívit několik budov Národního muzea –  Muzejní komplex Národního muzea (tj. Historickou a Novou budovu), České muzeum hudbyNáprstkovo muzeum asijských afrických a amerických kultur. Ostatní objekty se budou otevírat postupně v návaznosti na vývoj situace.

Samozřejmostí při otevření všech těchto budov je vstup výhradně s ochranou úst a nosudodržování dostatečných rozestupů mezi návštěvníky. U vchodu je opět všem k dispozici dezinfekceMaximální kapacita otevíraných objektů je 25 % ​při dodržení 15 m² na osobu. Počet návštěvníků je regulován přítomným personálem.

Do zmíněných objektů je spuštěn prodej online vstupenek. Vstupenky je možné zakoupit také na pokladnách objektů.

Připraveny jsou i nové výstavy Slavní čeští skladatelé, 1620. Cesta na Horu, Lvem mě nazývají, Hudební zvěřinec, Korona v muzeu! nebo Nástroje paměti.

Až do odvolání jsou veškeré komentované prohlídky výstav a doprovodné akce zrušeny.

Vstupné na komentované prohlídky výstavy Sluneční králové, které byly zakoupeny online a neproběhly v avizovaných termínech, se návštěvníkům vrací automaticky na váš bankovní účet.

Zakoupené online vstupenky do našich objektů (včetně výstav a expozic), jejichž platnost skončila v termínu uzavření muzea, budou automaticky prodlouženy do konce roku 2020. V případě, že nechcete využít prodloužení platnosti, může vám být na základě žádosti vráceno vstupné. 

Součástí žádosti musí být fotografie vstupenky (elektronická vstupenka) nebo alespoň číslo zakoupené vstupenky a číslo vašeho bankovního účtu. Požadované údaje zašlete na e-mailovou adresu lucie.eichlerova@nm.cz.

Platnost dárkových vstupenek nevyčerpaných v tomto roce je prodloužena do 30. června 2021.


Přehled objektů, výstav a expozic, které můžete navštívit:

Muzejní komplex Národního muzea

  • Sluneční králové – výjimečný mezinárodní projekt, který dokumentuje největší archeologické objevy českých egyptologů spjaté s výzkumem egyptského Abúsíru, starověkého královského pohřebiště sousedícího na severu s Gízou a na jihu se Sakkárou.
  • Slavní čeští skladatelé – netradičně pojatá výstava vtáhne návštěvníky do příběhů života čtyř fenomenálních skladatelů: Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů.
  • Lvem mě nazývají – představuje nejstarší český symbol a jeho cestu českými dějinami od poloviny 13. století do současnosti.
  • Korona v muzeu! – věnuje se zpola zapomenuté světici svaté Koroně. Výstava ji představí v jejích proměnách od exotické mučednice s reprezentativním jménem, které oslovilo například římského císaře Otu III., po patronku dřevorubců a ochránkyni lidí v nouzi, pomocnici hledačů pokladů a sázečů loterií, a nakonec v současnou ochránkyni proti stejnojmenné nemoci.
  • 1620. Cesta na Horu – výstava připravená ke 400. výročí bitvy na Bílé hoře. Vůbec poprvé se návštěvníci zúčastní multimediální rekonstrukce bitvy nebo na vlastní kůži zažijí atmosféru staroměstského popraviště.
  • Nástroje paměti – výstava se věnuje lidské paměti a jejím nosičům od nejstarších dob po dnešní moderní technickou paměť. Svým návštěvníkům tak představí nejen historii klínového písma a osobnost Bedřicha Hrozného, ale i nejnovější trendy.
  • Poklady numismatických sbírek – ukazuje numismatiku jako vědu i sběratelský obor. K vidění je zhruba 1 500 exponátů ze sbírkových fondů Národního muzea doplněných o zápůjčky spolupracujících muzeí.
  • Sál minerálů – tato část expozice představuje více než 4 000 předmětů ze sbírky, která celkově čítá neuvěřitelných 100 000 minerálů z celého světa.
  • Momenty dějin – unikátní expozice ve spojovací chodbě mezi Novou a Historickou budovou Národního muzea.
  • Tajný život sbírek: Mongolsko a buddhismus – představuje v osmi vitrínách historii sběratelství předmětů z Mongolska v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur, a to od počátku 20. století po dnešek.
  • Držíme spolu – výběr roušek, které se nově staly součástí sbírek Národního muzea.

 

České muzeum hudby

  • Hudební zvěřinec – nová výstava, která zavede návštěvníka do světa, kde se hudba prolíná se světem zvířat.
  • Člověk – nástroj – hudba – stálá expozice, která představuje návštěvníkům hudební nástroje jako doklady řemeslné a umělecké zručnosti a jako základního prostředníka mezi člověkem a hudbou.

 

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur

  • Doma na Sibiři – ukazuje Sibiř jako životní prostředí mnoha národů, které se dokázaly přizpůsobit náročným přírodním podmínkám.
  • Na březích Nilu – prostřednictvím více než 500 sbírkových předmětů z českých i zahraničních sbírek představuje obyvatele starověkého nilského údolí a životní prostředí, které je obklopovalo a které dalo vzniknout jedněm z nejstarších civilizací.
  • Po stopách asijské cesty Hanzelky a Zikmunda – fotografická výstava na nádvoří Náprstkova muzea.
  • Kultury Austrálie a Oceánie – stálá expozice představující originální doklady života a kultury etnik těchto oblastí.
  • Vojta Náprstek – stálá expozice představující život a osobnost Vojty Náprstka.