Národní muzeum se zapojuje do oslav 30. výročí sametové revoluce hned několika tuzemskými i zahraničními projekty. V Historické i Nové budově Národního muzea připravilo komplexní výstavní projekt, který se skládá ze čtyř tematických celků. Zároveň ve spolupráci s Českými centry a Slovenským národním muzeem prezentuje putovní výstavu The Velvet Revolution 1989 v celkem deseti místech v Evropě i zámoří.

Výstava Sametová revoluce v Historické a Nové budově Národního muzea

V prostorách Historické budovy, spojovací chodby a Nové budovy se 17. 11. 2019 otevírá jedinečný výstavní komplex věnovaný třicátému výročí roku 1989.

První týden po otevření budou výstavy k výročí listopadu v Národním muzeu pro veřejnost zdarma.  

Sametová revoluce: Říká se jí sametová

Historická budova Národního muzea

Revoluce, která změnila život občanů Československa, přišla nečekaně. Jako radikální dějinný zlom nepřestává dodnes rezonovat naší společností. Mnohé inspiruje, jiné irituje. Přesto se k ní všichni nějak vztahujeme. Rok co rok je oživována vzpomínkou, a část jí nenávratně mizí odchodem jejích aktérů. S každým přibývajícím rokem se objevuje nový díl mozaiky, která nebude pravděpodobně nikdy definitivně hotova. I tak ji opakovaně skládáme, abychom ji nikdy nezapomněli.

Výstava připravená Národním muzeem včleňuje sametovou revoluci do dvojího kontextu. Jednak přibližuje události druhé poloviny 80. let, které předznamenaly krizi ve společnosti, politice. Současně ukazuje, jak komunistický stát nebyl schopný řešit základní problémy spojené s ekologií, rozvojem kultury anebo církevním životem. Ve své závěrečné části ukazuje dynamický vývoj společnosti a její transformaci v prvním půlroce do voleb 1990. Výstava je založena na originálních předmětech, plakátech a vzpomínkách.

Sametová revoluce: Poprvé svobodně

Nová budova Národního muzea

Národní muzeum má ve svých fondech jednu z největších sbírek plakátů v České republice, které se vztahují k létům 1989–1990. Plakáty jsou podmíněné dobově, ale současně reflektují témata, která řešíme i v dnešní době, jako např. problematika znečištění ovzduší, postavení menšin anebo vyrovnávání se s minulostí.

Sametová revoluce: Zpátky do lavic

Nová budova Národního muzea

Nová budova Národního muzea má v československých dějinách specifické postavení. V době sametové revoluce zde sídlilo Federální shromáždění, které zvolilo Václava Havla československým prezidentem a přijalo stovky norem, které vedly Československo k demokracii. A do lavic Federálního shromáždění usedli po 40 letech poslanci zvolení ve svobodných volbách. Výstava vybrané poslance vrátí zpět do Federálního shromáždění a představí je na základě informací, které vyplnili do dotazníků po svém zvolení v červnu 1990.

Momenty dějin

Spojovací chodba mezi Historickou a Novou budovou Národního muzea

Národní muzeum otevírá 18. 11. 2019 pro návštěvníky jedinečnou multimediální expozici ve spojovací chodbě, která se bude věnovat bouřlivým událostem 20. století na Václavském náměstí, od vzniku Československa až po přelom tisíciletí. Součástí bude i pohled na každodennost tohoto prostoru. Dále se multimediální program věnuje architektonickému vývoji tohoto místa, od 19. století po soudobé změny. Jde o zcela jedinečný multimediální projekt, který nemá svou technologickou a projekční povahou v Evropě obdobu.
 

K výstavnímu projektu připravilo Národní muzeum také přednášky, workshopy a komentované prohlídky pro školy, které najdete v sekci PRO ŠKOLY.

Pro veřejnost jsou připraveny rovněž komentované prohlídky v Historické budově Národního muzea a akce pro rodiny s dětmi "Aspoň na víkend si připomeň sametovou revoluci" v Nové budově Národního muzea.

Videomapping Cesta ke svobodě

Součástí otevření výstav a připomenutí listopadového výročí bude také videomapping na fasádu Historické budovy Národního muzea s názvem Cesta ke svobodě, který bude moci veřejnost zhlédnout v neděli 17. listopadu od 19.30 h a od 22.00 h. Zhruba desetiminutová projekce připomene sametovou revoluci v kontextu pádu železné opony a konce komunistického režimu i celého bloku. Mezi hlavní motivy patří zdůraznění uzavřených hranic, rozdělení světa i československé společnosti a role významných osobností během následujícího půlstoletí.

Zahraniční výstava "The Velvet Revolution 1989"

Výstava The Velvet Revolution 1989 se ve spolupráci s Českými centry a Slovenským národním muzeem postupně otevírá v několika níže uvedených světových destinacích. Tuto výstavu připravilo ilustrátorské studio Tomski & Polanski a její součástí jsou audiovizuální materiály z období společenské změny v letech 1989–1990. 

  • Berlín, od 10. 9. 2019
  • Vídeň, od 24. 10. 2019
  • New York, od 30. 10. 2019
  • Brusel, od 13. 11. 2019
  • Paříž, od 13. 11. 2019
  • Riga, od 13. 11. 2019
  • Vilnius, od 15. 11. 2019
  • Petrohrad, od 19. 11. 2019
  • Budapešť, od 19. 11. 2019
  • Moskva, od 6. 12. 2019

Schody času: 30 let svobody

Unikátní zvuková instalace Českého rozhlasu připravená ve spolupráci s Národním muzeem je umístěna mezi Historickou a Novou budovou Národního muzea. Představuje třicet let svobody ve zvukové paměti. Do minulosti návštěvníky přenesou dobové zvukové nahrávky z archivu Českého rozhlasu, vybrané výroky českých osobností a přehled nejzajímavějších událostí uplynulých let. Vedle sebe se tak objevují společenské a kulturní události, přírodní katastrofy, politické kauzy nebo sportovní výsledky. Celou zvukovou kompozici je možné si poslechnout také online na www.schodycasu.cz. Instalace je pro návštěvníky přístupná zdarma od 11. 11. do 24. 11. 2019 denně od 8.00 do 20.00 h.

 

Vážení návštěvníci,
v souvislosti s mimořádnou situací týkající se koronaviru jsou všechny objekty Národního muzea až do odvolání pro veřejnost uzavřeny. Omlouváme se za případné nepříjemnosti. Více informací naleznete zde.


Vážení návštěvníci,
od 20. ledna 2020 probíhají na kostře plejtváka myšoka restaurátorské práce. Z tohoto důvodu je možné do sálu pouze nahlédnout.
O jeho znovuotevření vás budeme informovat.

V Historické budově nejsou zpřístupněny žádné přírodovědecké ani historické expozice.

Expozice budou pro návštěvníky postupně otevírány během roku 2020.

Navštívit je možné aktuální výstavy, Panteon včetně ochozu a kupoli.

Návštěva kupole:

Návštěva kupole je možná pouze po zakoupení vstupenky do objektu.

S ohledem na charakter budovy a její technické možnosti není přístup do kupole bezbariérový.

Vstupné

Vstupné lze zakoupit na pokladnách Historické i Nové budovy Národního muzea nebo online.

HISTORICKÁ A NOVÁ BUDOVA + KUPOLE + DO 9 MUZEÍ V 5 DNECH

Plné 200 Kč
Snížené Platí pro:
- seniory 65+
- mladistvé 15–18 let
- držitele průkazů ISIC, ITIC
- studenty SŠ a VŠ po předložení studijního průkazu
130 Kč
Školní Školní výpravy bez lektora (15–26 let)
- kapacita 28 osob / 30 minut
- organizované dětské skupiny s pedagogickým doprovodem
- až tři členové pedagogického doprovodu mají vstup zdarma
40 Kč/osoba

Více o vstupence Do 9 muzeí v 5 dnech.

Zdarma: děti do 15 let, dětské domovy, SOS dětské vesničky, držitelé průkazek: ZTP, ZTP/P a jejich doprovod, držitelé karet: ICOM, Slovenské národné múzeum, Společnost NM, Benefit karta GSA – MDČR, Prague Card, zaměstnanec PO MKČR (+ 3 os.)

Sleva 10%: organizované skupiny nad 30 osob (mimo školní výpravy) s hromadnou platbou, držitelé karet Sphere a carte

DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE KE VSTUPENKÁM


Fotografování a filmování pro nekomerční účely a bez použití blesku a stativu v ceně vstupenky.

Vstupenku je nutné uschovat po dobu celé návštěvy.

Platnost online vstupenky je 30 dní ode dne nákupu.

Dárkovou vstupenku na rok 2020 do Historické a Nové budovy Národního muzea lze zakoupit na pokladnách obou budov.