EnglishFacebookTwitter
Newsletter Mobilní verze

Rekonstrukce Historické budovy Národního muzea

obrázek historické budovy NM

Historická budova Národního muzea je od 8. 7. 2011 (včetně) uzavřena z důvodu rekonstrukce.

Z důvodu uzavření budovy nejsou v současné době v objektech Národního muzea trvale vystaveny předměty z archeologických sbírek, ani sbírky Přírodovědeckého muzea (minerály, zoologické preparáty apod.).
Po dobu rekonstrukce si některé exponáty Přírodovědeckého muzea budete moci prohlédnout v chystané expozici Archa Noemova, která bude otevřena v Nové budově Národního muzea
Termín otevření nové expozice bude upřesněn.


Národní muzeum v souladu s úkolem daným mu Vládou České republiky intenzivně pracuje na rekonstrukci své historické budovy na Václavském náměstí.

    Kam dále:
  • Navštivte nás – informace o objektech NM, vstupném, otevírací době apod.
  • Aktuální výstavy – seznam výstav, které jsme pro Vás připravili.
  • Akce pro návštěvníky – v našich objektech pro Vás pořádáme i mnoho zajímavých akcí a doprovodných programů.

    Národní muzeum není jen jedna budova To, že je uzavřena historická budova, však neznamená, že nemáme co nabídnout. Národní muzeum není jen jedna budova. Připravili jsme pro Vás muzejní pas, který Vám nabídne zajímavé benefity.


Nejnovější zprávy a zajímavosti z dění kolem rekonstrukce naleznete na nové součásti našich webových stránek - zpravodajském portále Muzeum 3000

Proč rekonstrukce?

obrázek-Historická budova Národního muzea je v havarijním stavu.

Historická budova Národního muzea je v havarijním stavu.

Od svého postavení nebyla budova významněji opravována. Poškodily ji i dva vojenské útoky v letech 1945 a 1968. Pokud by v brzké době nezačala obnova této výjimečné stavby, hrozilo by jí uzavření z bezpečnostních důvodů. Cílem náročné rekonstrukce je tak zachránit významnou národní kulturní památku a proměnit ji v moderní muzejní prostor.
Díky uvolněným prostorám v historické budově a jejímu propojení s novou budovou NM rozšíří Národní muzeum své výstavní prostory v centru Prahy na dvojnásobek. Návštěvníci tak budou moci obdivovat mnoho unikátních sbírkových předmětů, které jsou doposud ukryty v depozitářích.
Nahoru


Kdy a na jak dlouho bude historická budova NM uzavřena?

Pro veřejnost byla historická budova Národního muzea naposledy otevřena 7. 7. 2011. Definitivně je budova uzavřena od 8. 7. 2011, aby mohly být demontovány stávající expozice.

Nejzazší předpokládaný termín zpřístupnění budovy po rekonstrukci je rok 2018.

Začátkem roku 2010 byly zahájeny projektové práce na rekonstrukci včetně výstavby spojovací chodby mezi historickou a novou budovou muzea. V druhé polovině roku 2012 Národní muzeum získalo stavební povolení.
Vypsání tendru na zhotovitele rekonstrukce Historické budovy formou otevřeného výběrového řízení schválila vláda 10. dubna 2013 a následně i Ministerstvo financí ČR a Ministerstvo kultury ČR. Otevření obálek uchazečů s nabídkami proběhlo na začátku listopadu 2013. Následně proběhl proces posouzení kvalifikace, posouzení nabídek a hodnocení nabídek uchazečů, a to členy komise, kterou ustanovila vláda. Komise vyhodnotila jako nejvýhodnější nabídku Sdružení M-P-I Národní muzeum, jehož účastníky jsou akciové společnosti Metrostav, Průmstav a IMOS Brno (nabídka ve výši 1,352 miliardy bez DPH). V současné době se čeká na vyjádření antimonopolního úřadu.
Nahoru


Jak bude historická budova NM vypadat po rekonstrukci?

Mimo muzejních expozic je v projektu pamatováno i na odpočinková místa, prostory pro práci se školními výpravami, odkládací prostor pro dětské kočárky, dětské koutky, kavárnu a obchod se suvenýry. Budova bude pochopitelně bezbariérová.

Projděte se s námi zrekonstruovanou historickou budovou NM:

Z vestibulu budovy budou moci návštěvníci sejít do nově vybudovaných prostor návštěvnického zázemí v suterénu budovy, tvořeného kapacitními šatnami a sociálním zázemím. V přízemí jim bude k dispozici v levém zastřešeném nádvoří, ve dvoraně určené pro setkávání, muzejní kavárna, muzejní obchod či dětský koutek.

Zastřešené nádvoří po pravé straně budovy nabídne stálou expozici, kde budou zavěšeny velkorozměrové exponáty, případně vzácné sochy a monumenty ze sbírek muzea. V přízemí budou umístěny i krátkodobé výstavy v pěti výstavních sálech o celkové ploše více jak 1 000 m2 a obnovené přednáškové sály.

Pantheon v prvním patře bude, tak jako před rekonstrukcí, i nadále připomínat významné muže a ženy české vědy, společenského života a umění. Ve zbývajících výstavních sálech naleznou návštěvníci první část nové stálé expozice. Ve druhém patře ve sloupovém sále pak interaktivní centrum pro studenty a mládež. Na závěr prohlídky bude možno vystoupat do kopule, odkud zájemci uvidí panorama historického centra města Prahy a Pražského hradu.

Nové výtahy do druhého suterénu zavedou návštěvníky k reprezentativní spojovací chodbě doplněné o multimediální efekty, která jim umožní průchod do sousední nové budovy Národního muzea. Zde bude pokračovat stálá expozice, budou se zde konat, výstavy, koncerty a další kulturní akce.

Autorem projektu rekonstrukce je Sdružení Národní muzeum, složené z firem VPÚ DECO Praha, a. s., a SUDOP Praha, a. s., hlavním architektem projektu je Ing. arch. Zdeněk Žilka.
Nahoru

obrázek - interiér N po rekonstrukci

 


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Gadgets       Webové stránky: NETservis s.r.o.     Zřizovatel: Zřizovatel