Slané bílé pečivo. To nejsou jen housky nebo rohlíky. To jsou bagety, různé placky i speciality s původem v zemích sousedů. Naše pravidelná lektorka Alena Anežka Gajdušková si pro vás připravila pečení klasických rohlíků, které nesmíme opomenout, dále rychlé bagety, žitné bulky se sýrem, gruzínské placky plněné tvarohem i „rychlovku“ v podobě irského chlebu kypřeného sodou. A v neposlední řadě i dvě speciality – francouzské pečivo pain l’ancienne, jehož těsto se dlouze fermentuje v chladu, a tyrolský třesený chléb ochucený pískavicí.

Kapacita kurzu je omezena, je potřeba se předem objednat: lucie.cmelikova@nm.cz, 773 793 412  KURZ JE JIŽ PLNĚ OBSAZEN

Vstupné: 600 Kč
V ceně je zahrnuto kurzovné, veškerý materiál a vstupné do muzea.


Ing. Alena Anežka Gajdušková se tématikou udržitelného způsobu života a zahradničení, praktickým životem našich předků a jejich znalostmi s úpravou a konzervováním potravin, včetně lidového léčitelství, zabývá přes dvacet pět let.

Je lektorkou, zahradní designérkou.

Aktivně se věnuje také publikační činnosti, je autorkou knih „Domácnosti našich babiček I. a II.“ (2020), „Pečeme chleba z kvásku a děláme domácí těsta“ (2020), spoluautorkou titulů „Vánoce našich babiček“ (2021) a „Velikonoce našich babiček“ (2022). Dále je hlavní autorkou „Encyklopedie soběstačnosti pro 21. století, díl I. Rodinná zahrada“ (2016) a díl II. „Farmář, pastevec, sběrač"(2018). V současné době se k vydání připravuje díl třetí. V roce 2021 se podílela na českém vydání knihy Bena Falka „Rodinné hospodaření v měnícím se světě“.

Od roku 2018 je pravidelným hostem v pořadu České televize „Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli“.