V Nové budově Národního muzea se otevřela výstava Czech Press Photo 2023

Právě dnes, 1. února se v Nové budově Národního muzea otevírá 29. přehlídka fotografií Czech Press Photo 2023. V rámci výstavy mají návštěvníci až do konce srpna možnost si prohlédnout celkem 470 tištěných velkoformátových snímků a více než 240 fotografií v obrazovkách a projekcích od 120 autorů. 

Bílou stopou. Výstava u příležitosti výročí 120 let od založení Svazu lyžařů ČR

Svaz lyžařů ČR v rámci výročí 120 let od svého založení připravil ve spolupráci s Národním muzeem výstavu Bílou stopou. Fotografie, textové panely a množství vzácných artefaktů v čele s medailemi z olympijských her a mistrovství světa sportovců jako Jiří Raška, Aleš Valenta, Kateřina Neumannová, Ester Ledecká nebo Eva Adamczyková představují ohromnou a úspěšnou tradici lyžařského sportu na našem území.

Do Národního muzea se po devíti letech vrací za mimořádných bezpečnostních opatření Věstonická venuše!

Naposled v roce 2014 měli návštěvníci Národního muzea možnost prohlédnout si nejstarší keramickou sošku na světě – Věstonickou venuši, pocházející z mladého paleolitu z období 29–25 tisíc let před naším letopočtem. Ta se téměř přesně po devíti letech do Prahy vrací v rámci výstavy Moravského zemského muzea Nejstarší šperky a ozdoby těla. 

Šátky a šátečky – nová výstava v Národopisném muzeu

V sobotu 1. července 2023 se v Národopisném muzeu Národního muzea v Kinského zahradě otevírá výstava s názvem Šátky a šátečky, která návštěvníkům představí část bohaté textilní sbírky Etnografického oddělení Národního muzea.

Národní muzeum otevírá výstavu První dámy – móda a styl

V pátek 12. května se v Nové budově Národního muzea otevírá jedinečná výstava představující oděvní etiketu manželek českých a československých prezidentů s názvem První dámy – móda a styl. Výstava, nad níž převzala záštitu manželka prezidenta Eva Pavlová, provede návštěvníky obdobím sta let a přiblíží měnící se dobu a společenské klima, ale také odlišný přístup k módě dvanácti prvních dam, počínaje Charlottou Masarykovou, až po současnou první dámu.

Ukažme společně světu městskou přírodu – Národní muzeum odstartuje další ročník City Nature Challenge a otevře veřejnosti svou Kroužkovací stanici

V pátek 28. dubna 2023 odstartuje další ročník celosvětové výzvy City Nature Challenge, který bude i letos probíhat nejen v Praze, ale i dalších českých městech. Akce vybízí všechny milovníky přírody, aby se během čtyř následujících dnů zapojili do fotografování a určování druhů prostřednictvím jednoduché mobilní aplikace iNaturalist. To mohou například i v rámci návštěvy Kroužkovací stanice v Hostivaři, která o víkendu otevře své brány veřejnosti.

Příběh cestovatelské legendy – Náprstkovo muzeum otevírá výstavu s názvem Emil Holub

Národní muzeum otevírá první ze svých velkých výstav letošní sezóny, která vznikla ve spolupráci s Ústavem dějin umění Akademie věd ČR. Od pátku 28. dubna 2023 bude v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur možné prožít příběh cestovatelské legendy Emila Holuba, který návštěvníkům odvypráví více než 300 sbírkových předmětů.