Italian Coins in the National Museum of Prague I. 1. Old Collection: Middle Ages and Early Modern Period (IX. – XVI centuries).

Italian Coins in the National Museum of Prague I. 1. Old Collection: Middle Ages and Early Modern Period (IX. – XVI centuries).

Publikace seznamuje numismatickou veřejnost slovem i obrazem se 445 italskými středověkými a raně novověkými mincemi, dochovanými v numismatické sbírce Národního muzea. Zároveň představuje první svazek nové řady s názvem Collectio Numismatica Musei Nationalis, která má být věnována především uceleným úsekům této muzejní numismatické kolekce. Italské mince z období 9.–16. století jsou v katalogu reprezentovány dvěma skupinami numismatického materiálu: Jednu tvoří tzv. Stará sbírka, obsahující více než 1000 mincí získaných nedlouho po založení muzea v roce 1818 do 20. let 20. století, druhá obsahuje sbírkové předměty shromážděné v průběhu 20. století. Systém staré sbírky se stal základem pro zhotovení tohoto katalogu italských mincí, doplněného o velké fotografie mincí v obrazové příloze, přehled mincovních značek, rejstříky jednotlivých mincoven, nominálů, opisů na mincích aj. V úvodní části publikace je podána stručná historie italského mincovnictví a numismatické sbírky Národního muzea, která je největší kolekcí svého druhu v České republice.

Publikace je v angličtině.
 

Autor / Autoři Federico Gambacorta, Luboš Polanský
ISBN 978-80-7036-363-8
Vydavatel Národní muzeum
Rok vydání 2012
Místo vydání Praha
Skladem 10 kusů
350
350 Kč bez DPH
ks