Chcete zažít jedinečný den plný nádherné hudby, která ani po mnoha letech neztratila své kouzlo? Pak se připojte k oslavám 200. výročí od založení Národního muzea a přijďte v sobotu 14. července do Muzea Bedřicha Smetany, kde právě u příležitosti oslav proběhne ojedinělá akce s názvem Smetana na Vltavě.

Během celého dne budou mít návštěvníci možnost zdarma využít bohatého programu. A na co konkrétně se mohou těšit? Tak například na dobové tance v podání skupiny The Wings nebo na koncert Českého saxofonového kvarteta, které zahrajeznámé melodie Bedřicha Smetany a dalších autorů v úpravě pro čtyři saxofony. Chybět nebude ani pohodová swingová hudba. Pro ty, kteří dávají přednost filmům, budou připraveny hned dvě projekce, a to unikátního uměleckého dokumentu Barenboim: Smetana – Má vlast od Martina Suchánka a filmu „Vltava – I nejmenší pramen zpívá“ od Josefa Krčka. Pokud máte rádi projížďky na lodi, pak vás jistě potěší možnost plavby po Vltavě za zvuku Smetanovy symfonické básně, při čemž se navícdozvíte i zajímavosti ze života a díla Bedřicha Smetany. V případě, že se však na loď bojíte, nemusíte zoufat. Spoustu poutavých informací se dozvíte i na komentované prohlídce Muzea Bedřicha Smetany, kde budete mít možnost nahlédnout pod roušku tohoto muzea s jeho kurátory. Prohlédnete si tak zajímavé interiéry včetně pracoven a naskytne se vám jeden z nejlepších výhledů v Praze.
 
V tento den jsme samozřejmě nezapomněli ani na ty nejmenší. K dispozici jim budou dětské dílny, kde si mohou zahrát na návrháře a scénografy nebo si zasoutěžit v pexesu a puzzlích s motivy Smetanových oper. Vyzkouší si také práci genealoga a vytvoří si na památku originální rodokmen své i Smetanovy rodiny. Od tří hodin do čtyř se navíc mohou zúčastnit workshopu, kde si názornou a tvůrčí formou prostřednictvím poslechu a malby představí celou symfonickou báseň Vltava.
 
Z bohatého programu si jistě vybere každý. Na památku si navíc můžete udělat „selfíčko“ s Bedřichem Smetanou v našem fotokoutku.  Kdo by však v tento den nestihl program Smetana na Vltavě, nemusí zoufat. Národní muzeum si v rámci oslav 200 let od svého založení připravilo i řadu dalších zajímavých akcí. Červenec se nese v duchu hudby, a tak na návštěvníky čeká ještě Piknik z Nového světa, který proběhne 28. Července v Muzeu Antonína Dvořáka.Celý srpen je pak věnován festivalům.
 
Více informací o programu k oslavám 200 let od založení Národního muzea naleznete na stránkách www.nm.cz
 
PROGRAM AKCE SMETANA NA VLTAVĚ:
 
10.00–10.15 / 12.00–12.15
Taneční představení na lávce (terasa Klubu Lávka pod Karlovým mostem)
Přijďte se podívat, jak tančil polku Bedřich Smetana. Skupina The Wings zatančí v plesových šatech dobové tance, a tím zahájí celodenní program oslav v Muzeu Bedřicha Smetany.
 
10.30–11.30 / 13.00–14.00
Minulost a přítomnost Muzea Bedřicha Smetany (expozice)
Nahlédněte pod roušku Muzea Bedřicha Smetany s kurátory muzea!
Prohlédněte si interiéry muzea včetně pracoven a jednoho z nejlepších výhledů v Praze. Během prohlídky se dozvíte nejen více o Bedřichu Smetanovi, ale i o historii budovy samotné, vzniku instituce a o tom, co obnáší práce muzejníka.
Kapacita je omezená, rezervace na emailu musicmuseum_pr@nm.cz
 
11.00–12.00 / 17.00–18.00
Smetana z Vltavyprojížďka lodí po Vltavě
Smetanova nejslavnější skladba na vlnách …. Využijte výjimečnou příležitost prohlédnout si budovu Muzea Bedřicha Smetany z jiné perspektivy. Během plavby po Vltavě se za zvuku Smetanovy symfonické básnědozvíte i zajímavosti ze života a díla Bedřicha Smetany.
Kapacita je omezená, rezervace na emailu musicmuseum_pr@nm.cz
 
12.15–13.00 / 15.00–15.45
Barenboim: Smetana – Má vlastprojekce filmu Martina Suchánka (sál v přízemí)
Unikátní umělecký dokument o přípravě a provedení cyklu Má vlast Bedřicha Smetany věhlasným dirigentem Danielem Barenboimem, Vídeňskými filharmoniky a Staatskapelle Berlin. Natáčení probíhalo i v Muzeu Bedřicha Smetany a Památníku Bedřicha Smetany v Jabkenicích. Po promítání následuje debata s autorem a režisérem filmuMgA. Martinem Suchánkem(debata pouze v 15.45).
 
13.30–14.00
„Vltava – I nejmenší pramen zpívá“projekce filmu Josefa Krčka (sál v přízemí)
Užijte si kromě poslechu i vizuální zážitek, přeneste se s námi k pramenu Vltavy a proplujte celým tokem řeky. Královna našich řek je zde zachycena současným pohledem, od pramene k ústí a během čtyř ročních období. Příběh je obohacen verši Jindřicha Pecky za uměleckého přednesu Alfreda Strejčka a Hany Maciuchové a provází jej stejnojmenná Smetanova symfonická báseň.
Po promítání následuje debata s autorem filmu Josefem Krčkem.
 
14.00–15.00/ 16.00–17.00
České saxofonové kvartetokoncert (terasa Klubu Lávka pod Karlovým mostem)
Poslechněte si známé melodie Bedřicha Smetany a dalších autorů v úpravě pro čtyři saxofony. Nebude chybět ani pohodová swingová hudba.
 
15.00–16.00
„Malujeme a posloucháme Vltavu“workshop s lektorkou pro děti od 5 do 12 let(expozice)
Trasa vltavských vod malebnou českou krajinou: nevěřili byste, co vše je v této několikaminutové skladbě zaznamenáno. Děti si názornou a tvůrčí formou představí celou symfonickou báseň Vltava, program je založený na poslechu skladby a jejím výtvarném ztvárnění.
Kapacita je omezená, rezervace na emailu musicmuseum_pr@nm.cz 
 
18.00–18.30
Má Vlast – Almi duo(expozice)
Klavírní koncert reflektující vztah Bedřicha Smetany k rodné zemi. Vybrané symfonické básně přednesou ve skladatelově čtyřruční úpravě Alena a Michal Grešlovi, a tím slavnostně ukončí den otevřených dveří v Muzeu Bedřicha Smetany.
 
10.00–12.00 / 16.00–18.00
Dětské dílny (sál v přízemí)
Přijďte si s dětmi zahrát na návrháře a scénografy nebo si zasoutěžit v pexesu a puzzlích s motivy Smetanových oper. Vyzkoušejte si také práci genealoga a vytvořte si na památku originální rodokmen své i Smetanovy rodiny.
 
 
Vstup akci Smetana na Vltavě je zcela zdarma

Ke stažení

Kvapilová Kristina, Mgr.

Vedoucí Oddělení vnějších vztahů
E-mail: kristina.kvapilova@nm.cz
Telefon: 224 497 250
Telefon: 731 514 077