Národní muzeum slaví v letošním roce 200. výročí od svého založení a v rámci celoročních oslav nabízí svým návštěvníkům možnost nejen poznat všechny své objekty, ale také být zcela zdarma součástí jedinečných akcí. Jednou z takových bude i Národopis open air, v rámci které si 25. srpna zcela zdarma vychutnáte jedinečnou atmosféru zahrady Kinských i interiéru letohrádku v kombinaci se zábavným programem pro celou rodinu.

A na co konkrétně se můžete těšit? Čekají na vás české, moravské i rusínské folklorní soubory, které budou účinkovat po celou dobu trvání akce na různých místech zahrady. Členové účinkujících moravských, českých i rusínských souborů budou oblečeni do dobových krojů a budou tančit i zpívat. Rusínský soubor Skejušan navíc ukáže i předení na koudelích a ruční stloukání másla. Folklórních skupin bude celkem sedm a všechny budou současně účinkovat na různých místech zahrady, takže každý bude mít možnost zpříjemnit si procházku mezi vzrostlými stromy jedinečným zážitkem.

Uvnitř v Národopisném  muzeu pak můžete obdivovat tradiční řemeslníky a umělce inspirované lidovou tvorbou. Uvidíte ukázky pletení z orobince, výroby tradičních dřevěných hraček, ruční tkaní, malování kraslic, paličkování či výrobu kopaničářské výšivky.
 
Pro děti bude přichystána výtvarná dílna inspirovaná tradičním uměním a samozřejmě nebude chybět ani občerstvení. Navíc vás celým programem provedou herci v rolích významných postav z historie Národního muzea.
 
Srpen plný festivalů Národního muzea se sice touto akcí uzavírá, ale oslavy 200. výročí tím rozhodně nekončí. Na návštěvníky čeká ještě například září, které se ponese ve znamení historie. Akce k oslavám se tak uskuteční třeba v Lapidáriu Národního muzea nebo v Národním památníku na Vítkově.
 
Akce Národopis open air se uskuteční 25. srpna 2018 od 14.00 do 18.00 hodin. Navíc bude po celý den, tedy od 10.00, vstup do Národopisného muzea do všech jeho expozic zcela zdarma. Příchozím se tak naskytne jedinečná příležitost prohlédnout si nejen stálé a aktuální výstavy, ale také samotný Letohrádek Kinských, který byl postaven v letech 1827 – 1831 architektem Heinrichem Kochem. Od roku 1901 je sídlem Národopisného muzea Národního muzea zaměřeného na tradiční lidovou kulturu Čech, Moravy a Slezska. Současná stálá expozice, v roce 2007 nominovaná na cenu Evropské muzeum roku, představuje každodennost venkova i sváteční chvíle tradiční vesnice 19. a 1. poloviny 20. století. K vidění budou také dvě střednědobé výstavy, a to Modrotisk tradiční a netradiční a Století trampingu. Národopisné muzeum tak nabízí výstavy představující unikáty lidové kultury českých zemí i Evropy.  K dispozici je i stylová kavárna s letní zahrádkou, kde se můžete při akci Národopis open air občerstvit.

Ke stažení

Kvapilová Kristina, Mgr.

Vedoucí Oddělení vnějších vztahů
E-mail: kristina.kvapilova@nm.cz
Telefon: 224 497 250
Telefon: 731 514 077

Fotoalbum