Nestihli jste v červenci akci s názvem Aspoň na víkend zavítej do genetické laboratoře? Pak máte jedinečnou možnost zúčastnit se jí už tuto sobotu. Pro velký zájem návštěvníků se totiž bude tento zábavný workshop pro rodiny s dětmi k výstavě Doba genová opakovat už 7. září 2019 od 11.00 do 17.00 v Nové budově Národního muzea.

V rámci doprovodného programu k výstavě Doba genová si malí i velcí návštěvníci vyzkouší práci molekulárního biologa. Seznámíte se se vzorky, ze kterých se získává DNA, odeberete si vlastní vzorek slin  a vyizolujete si svou DNA. Naučíte se pipetovat a zjistíte, k čemu slouží centrifuga. Ve výtvarné dílně si vyrobíte model šroubovice DNA z papíru nebo z korálků do podoby náramku. Za bezchybně vyplněný pracovní list k výstavě vás navíc čeká i malá odměna. A nakonec vás výstavou v češtině i angličtině provedou její autoři.

Program dne:

  • 11.00 – 17.00 h

Vyizolujte si vlastní DNA

I jednoduché činnosti molekulárního biologa vyžadují šikovnost a přesnost. Celý proces od získání bukálního stěru až po vyizolování vlastní DNA, zahrnuje práci s pipetou a přístroji jako je vortex nebo centrifuga.

Vyrobte si suvenýr v podobě DNA

Na první pohled složitý tvar dvoušroubovice DNA lze docela jednoduše složit z papíru. Skládačku vymysleli vědci z university v Cambridge a je součástí i pracovního listu ve výstavě. A ti šikovnější si zkusí vyrobit model DNA z korálků do podoby náramku.

Soutěž o ceny k výstavě

Vydejte se do výstavy s pracovním listem pro rodiny s dětmi a hledejte správné odpovědi. Hádejte vzorky, s nimiž se v laboratoři pracuje, a sbírejte body na dalších stanovištích. Za správná řešení vás čeká drobná odměna.

 

  • 14.00 h

Komentovaná prohlídka výstavy v českém jazyce

Výstavou vás provede jeden z autorů výstavy entomolog Národního muzea Dominik Vondráček.

 

  • 16.00 h

Komentovaná prohlídka výstavy v anglickém jazyce

Zahraniční zájemce provedou výstavou její autoři Tatiana Aghová a Dominik Vondráček.

 

Akce se koná v sobotu 7. září 2019 od 11.00 do 17.00 h v Nové budově Národního muzea (Vinohradská 1, Praha 1).

Vstupné na výstavu i doprovodný program jsou zdarma. Více informací o výstavě naleznete také na www.nm.cz a www.doba-genova.cz.

Ke stažení