Po několikaměsíční pauze, kdy byla fontána před Historickou budovou Národního muzea uložena k zimnímu spánku, se opět tento originální vodní prvek na vrcholku Václavského náměstí rozzáří, tentokrát barvami trikolory. První spuštění proběhne i letos již tento pátek 1. května ve 20.00 hodin.

Jedna z nejhezčích fontán v Praze bude opět spouštět své barevné osvětlení a v této nelehké době tak pohled na ni potěší nejednoho Pražana. Letos však nebude střídat různobarevné kombinace, ale zazáří v barvách trikolory. Národní muzeum by tak rádo poukázalo na soudržnost našeho národa a připomnělo její důležitost v těchto komplikovaných časech. Počínaje prvním květnem se každý den kolemjdoucím naskytne pohled na kaskádu osvětlené tekoucí vody přímo pod majestátní Historickou budovou Národního muzea. Tento pohled si bude možné i letos vychutnávat každý večer až do konce října.

Fontána prošla v nedávné době celkovou rekonstrukcí a byla vybavena 37 vodotěsnými světly, která umožňují v základním módu vytvořit až 20 tisíc různých barevných kombinací. Třístupňová fontána je zbudována ze žulových a mramorových komponentů. Střed balustrády nad fontánou je osazen alegorickými sochami, které představují země Českého království. Uprostřed sedí na trůně Čechie s mečem a žezlem. Vlevo je doprovázená řekou Labe (odpočívající stařec) a vpravo Vltavou (ležící akt mladé ženy). Na okrajích balustrády sedí nalevo alegorická postava Moravy a vpravo pak mladík zosobňující Slezsko.

Ke stažení

Bukvajová Šárka, MgA.

Oddělení vnějších vztahů
E-mail: sarka.bukvajova@nm.cz
Telefon: 224 497 116
Telefon: 724 412 255

Boučková Lenka, Mgr.

Vedoucí oddělení vnějších vztahů
E-mail: lenka.bouckova@nm.cz
Telefon: 224 497 250
Telefon: 737 712 289Rozumím