Národní muzeum pro velký zájem ze strany návštěvníků prodlužuje v Náprstkově muzeu výstavu Indiáni. Část výstavy s názvem Indiáni Severní Ameriky bude prodloužena do 15. února 2019 a část Indiáni Jižní Ameriky do 28. dubna 2019. Celá výstava představuje původní obyvatele Severní a Jižní Ameriky a jejich minulé i současné tradice. Návštěvníci se ocitnou na dobrodružné cestě fascinujícím světem indiánů, na které spatří originální sbírkové předměty získané českými badateli a cestovateli, velkoplošné fotografie, autentické filmové i fotografické dokumentace a zvukové nahrávky. K vidění jsou i nové exponáty ze sbírek Náprstkova muzea. Příchozí se tak mohou těšit mimo jiné na legíny s korálkovými aplikacemi a kabát zdobený třásněmi a výšivkami z oblasti Velkých jezer nebo košíčky ze sbírek přírodovědce Tadeáše Hänke a obchodníka a sběratele Alberta Sachse. Připravený je také bohatý doprovodný program plný přednášek a besed či výtvarných dílen pro děti.

Náprstkovo muzeum uchovává unikátní sbírky čítající zhruba 20 000 předmětů získaných u původních obyvatel Ameriky, čímž se řadí mezi významná evropská muzea zaměřená na mimoevropskou etnografii. Vybrané cenné předměty nyní prezentuje Národní muzeum na výstavě Indiáni, které vtiskl tvář architekt David Vávra. Výstava je rozdělena na dvě části ve dvou patrech – první seznamuje návštěvníky s indiány Severní Ameriky, druhá část je zaměřena na indiány Jižní Ameriky. Na výstavě je k vidění unikátní sbírka Vojty Náprstka, která reprezentuje dokumentované předměty Dakotů z Minnesoty sbírané v polovině 19. století.
 
Ani po skončení výstavy Indiáni ale nebude v Náprstkově muzeu prázdno. K vidění bude už od dubna 2019 výstava Ženská emancipace a od června téhož roku pak výstava s názvem Život na březích Nilu.
 
Více informací naleznete na www.nm.cz
 
Doprovodný program k prodloužené výstavě Indiáni:
 
TAITA ANIBAL QUETA A TEMOK COZCACUAHUTLI
čtvrtek| 13. 9. 2018 |18.00
Taita (Kolumbie)pochází z etnické skupiny Kofán z povodí řeky Putumayo v kolumbijské Amazonii. Je věrným následovníkem tisícileté tradice užívání nápoje yagé, známého též pod názvem ayahuasca, k léčebným a očistným účelům. Při své vůbec první cestě do Evropy navštíví také Českou republiku a pohovoří zde o svém lidu, doposud živých tradicích a o životě v Amazonii.
Temok (Mexiko) je tanečník posvátného aztéckého tance, zpěvák a umělec z mexického rodu Aztéků - Chichimeků. Přispívá k zachování a rozvoji starodávných aztéckých duchovních tradic. Bude vyprávět o posvátných elementech, o vztahu člověka a přírody, živých bytostí a kosmu.
Vstupné: 30 Kč
 
ETNOKLUB  – PÉŘOVÉ MOZAIKY
sobota | 15. 9. 2018 | 14.00
Obyvatelé amazonského pralesa často a rádi využívali peří amazonských papoušků, které bylo velmi ceněno a dokonce bylo jedním z nejdůležitějších obchodních artiklů. Z peří se daly kromě běžných šperků a ozdob vyrábět i celé obrazy způsobem mozaiky a právě takový péřový obrázek budete mít možnost si v Náprstkově muzeu sami vyrobit. Během jeho výroby se také dozvíte i různé zajímavosti o životě amazonských indiánů v minulosti i dnes.
Rezervace nutná: jana_novakova@nm.cz | tel. 224 497 511
Vstupné: 80 Kč
 
KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVOU INDIÁNI
úterý| 18. 9. 2018 |17.00
Poznejte Jižní Ameriku, její obyvatele, kulturu a umě­ní. Částí výstavy Vás provede Mnislav Zelený Atapana.
Rezervace nutná: tereza_zbankova@nm.cz
Vstupné: 30 Kč + cena běžné vstupenky
 
SEX, MANŽELSTVÍ A RODINA U INDIÁNŮ
čtvrtek| 27. 9. 2018 |18.00
Příbuzenské vztahy jsou základem každého etnika. Každý ví, kam na genealogickém stromě patří a zná svůj vztah ke všem vertikálně i horizontálně. Na tomto základě se pak buduje sex, manželství a rodina, což je pro indiány důležitou součástí kontinuity. Je přirozené, že se u nich setkáváme se všemi možnými variantami polygynie, polyandrie, levirátu, sororátu s častými únosy a krádežemi žen. Penis byl u indiánů symbol plodnosti. Tématem budou například sexuální orgie u Muisků, indiánská Kámasutra u Močiků či láska až za hrob v El Doradu.
Přednáší Mnislav Zelený Atapana
Rezervace nutná: tereza_zbankova@nm.cz
Vstupné: 30 Kč
 
KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVOU INDIÁNI
úterý | 2. 10. 2018 | 17.00
Seznamte se s krásami Severní Ameriky, její historií, kulturou a uměním. Částí výstavy Vás provede Gabriela Jungová, kurátorka sbírky Severní Ameriky.
Vstupné: 30 Kč + cena běžné vstupenky
 
CHUTĚ AMAZONIE
čtvrtek | 11. 10. 2018 | 18.00
Co pěstují, co loví a co jedí amazonští Indiáni? Jak připravují své pokrmy? Jaká omezení provází jejich „dietu“? Co může šokovat Evropana v indiánské kuchyni? Na tyto otázky odpoví přednáška o gastronomii v amazonských vesnicích.
Přednáší Ludmila Škrabáková
Vstupné: 30 Kč
 
ETNOKLUB – INDIÁNSKÉ TKANÍ
sobota | 13. 10. 2018 | 14.00
Důležitou součástí oděvu amerických indiánů byly i rozmanité ozdoby, které byly tvarově, barevně i materiálově velmi bohaté. Indiáni se méně oblékali, zato si zdobili každé volné místo na těle. Ozdoby vyráběli z nejrůznějších materiálů, v některých oblastech například tkali z bavlny či lamí vlny. Po vzoru těchto indiánů se na výtvarné dílně naučíme jednoduchou techniku tkaní a utkáme ozdobný náramek, který nás ochrání před zlými duchy.
Rezervace nutná: barbora_janu@nm.cz | tel. 224 497 511
Vstupné: 80 Kč
 
KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVOU INDIÁNI
úterý| 16. 10. 2018 |17.00
Poznejte Jižní Ameriku, její obyvatele, kulturu a umě­ní. Částí výstavy Vás provede Mnislav Zelený Atapana.
Rezervace nutná: tereza_zbankova@nm.cz
Vstupné: 30 Kč + cena běžné vstupenky
 
DUCHOVNÍ TRADICE V ANDÁCH
čtvrtek | 18. 10. 2018 | 18.00
I v současné době modernizace Peru jsou v Andách místa, kde se zastavil čas. Horští indiáni se ve vysokohorském prostředí stále věnují tradičním aktivitám - pastevectví a zemědělství a nadále uctívají Matku zemi a duchy hor. Medailonek s fotografiemi představí současný duchovni svět Inků, jejich vnímaní reality s mystickým přesahem i běžné a slavnostní obřady.
Přednáší Olga Vilímková
Vstupné: 30 Kč

Ke stažení

Kvapilová Kristina, Mgr.

Vedoucí Oddělení vnějších vztahů
E-mail: kristina.kvapilova@nm.cz
Telefon: 224 497 250
Telefon: 731 514 077