Národní muzeum otevřelo 29. června 2022 ve svém Muzeu české loutky a cirkusu v Prachaticích novou výstavu s názvem 100 let moderní magie. Pokud máte rádi kouzla a iluze a rádi byste se dozvěděli něco víc o historii tohoto magického řemesla, pak si výstavu určitě nenechte ujít. K vidění bude do konce října letošního roku.

Právě otevřená výstava 100 let moderní magie připomíná jedno století od vzniku prvního kouzelnického spolku na našem území – Magického klubu Praha. Poukazuje i na zájem o sdružování se těch, kteří provozovali zábavné kouzelnictví ve spolcích, klubech a různých organizacích. Seznámíte se tak kromě Magického klubu Praha například s Českým magickým svazem nebo s Unií moravských kouzelníků. Dopodrobna poznáte kouzelnické karty, mince, řády, knihy, časopisy či odznaky.

Mezi unikátními předměty, které budete moci obdivovat, jsou například ty z jedinečné sbírky Pavla Langera. Kouzelnické artefakty jsou vystaveny spolu s rekvizitami, které za posledních sto let používali kouzelníci na našem území. Mezi kartami vyniknou ty nejstarší z našeho území, od Martina Hanzalíka činného v Jihlavě v letech 1799 až 1856. Některé z krásných umělecky vypracovaných rekvizit pocházejí od jedné z nejlepších firem – Klingel z Vídně. Zaručeně vás pak zaujme například rekvizita karetní stoupač v podobě intarzované dřevěné krabičky vyrobené Josefem Adamem z Prahy ve 20. letech 20. století. A pokud si chcete z výstavy odnést i nějakou dovednost, pak je zde pro ty zručné připravena instruktáž o tom, jak kouzelníci míchají karty. Tu pro výstavu připravil mladý současný český kouzelník Ondřej Pšenička, který se již se svým uměním prosadil i v Las Vegas v USA.

Ke stažení

Fotoalbum

100 let moderní magie

100 let moderní magie

100 let moderní magie

100 let moderní magie

100 let moderní magie

100 let moderní magie

100 let moderní magie

100 let moderní magie