V sobotu 1. července 2023 se v Národopisném muzeu Národního muzea v Kinského zahradě otevírá výstava s názvem Šátky a šátečky, která návštěvníkům představí část bohaté textilní sbírky Etnografického oddělení Národního muzea.

Ta obsahuje nejrůznější šátky a šátečky městské a lidové provenience, z nichž některé svým výjimečným provedením a technikou právem náleží mezi evropské a celosvětové unikáty. Návštěvníci se tak mohou těšit na nádherné vyšívané šátky z 18. století, jimž se zásluhou precizní práce restaurátorek textilu Národního muzea vrátila jejich původní krása. Unikátem, na který se návštěvníci výstavy mohou těšit, je křestní šátek s výšivkou z roku 1784, který získala Josefa Náprstková či ručně batikovaný šátek paní Marie Husarové z Kremže u Českého Krumlova, pocházející z roku 1955. Její batikované šátky měly velký úspěch na světových výstavách v Bruselu či Paříži. Velmi zajímavé jsou také zmenšené modely uvázaných šátků z Moravy, které byly součástí Národopisné výstavy českoslovanské v roce 1895 v Praze nebo šátek pro nevěstu, získaný v Bosně historicky první českou lékařkou Bohuslavou Keckovou. Perličkou pro obdivovatele Boženy Němcové je replika jejího šátku z 19. století.

Výstava také ukáže, že nejde historicky výhradně o ženský módní doplněk, ale že je šátek i praktickou součástí mužského oděvu či tradičního moravského kroje. Různé způsoby uvazování šátků mají navíc bohatou historii, za kterou stojí náboženské a praktické důvody.

Šátky a šátečky budou v Národopisném muzeu k vidění do konce srpna příštího roku. Výstava bude doprovázena zajímavými přednáškami a kurzy.

KONTAKT

Kvapilová Kristina, Mgr.

Vedoucí Oddělení vnějších vztahů
E-mail: kristina.kvapilova@nm.cz
Telefon: 224 497 250
Telefon: 731 514 077

Fotoalbum