V sobotu 15. dubna 2023 oslaví Národní muzeum 205 let od svého založení. Pro své návštěvníky si proto připravilo vstup zdarma do všech svých muzejních objektů a také nejrůznější doprovodné akce.

Návštěvníci se tak mohou těšit na komentované prohlídky, filmové projekce či přednášky. Pro děti jsou připraveny zábavné programy s našimi muzejními lektory, výtvarné dílny i divadelní představení. 205. výročí bude ale Národní muzeum společně se svými návštěvníky slavit po celý rok. Nabídne velké i menší zajímavé výstavy, otevře nové Dětské muzeum a prostřednictvím sociálních sítí nechá fanoušky nahlédnout do svého zákulisí, kde ve fotoseriálu představí zajímavé profese a práci odborníků Národního muzea. Sledující na facebooku a instagramu ale potěší už zítra, a to videokoláží nejen z historických fotek muzea, ale i starých snímků z domácích archivů návštěvníků, kteří se o ně s námi v rámci dubnové soutěže podělili.

„Před pěti lety jsme po kompletní rekonstrukci v rámci velkého jubilea znovu otevřeli Historickou budou Národního muzea. Za pět let jejího fungování v novém kabátě jsme dokázali její překrásné sály naplnit skvěle provedenými a zábavnou formou pojatými expozicemi, které stále doplňujeme, rozšiřujeme. Okna do pravěku s legendárním mamutem, Zázraky evoluce s ikonickým plejtvákem, ale i všechny momenty dějin české historie, jsou expozice, do kterých se naši návštěvníci rádi vracejí,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Nové výstavní projekty i expozice slibují každým rokem unikátní zážitek. Letos otevře Národní muzeum pět velkých, zajímavých výstav. Náprstkovo muzeum chystá už na konci dubna výstavu o známém cestovateli s názvem Emil Holub, v Muzejním komplexu se budou moci v rámci výstavy První dámy – móda a styl návštěvníci od května seznámit s módními trendy manželek českých a československých prezidentů. Dobu represí, ale i pokroku představí před začátkem léta výstava s názvem Padesátá léta. Především menší návštěvníky potěší ještě před koncem školního roku nová připravovaná expozice Dětského muzea. Podzimní výstava v Českém muzeu hudby s názvem Na turné! přiblíží kočovný život hudebníků. A výročí 205 let uzavře v prosinci exkluzivní mezinárodní výstava Baroko v Bavorsku a v Čechách. Sezónu v Historické budově Národního muzea odstartovala 14. dubna výstava restaurovaných předmětů ze Sýrie s názvem Obnovená tvář.

Založení Národního muzea

Národní muzeum patří k nejstarším institucím naší země. Dne 15. dubna 1818, tedy před 205 lety, skupina osvícenských šlechticů podepsala provolání o založení tzv. „Vlasteneckého muzea“, které bylo o dva roky později potvrzeno také vídeňskou vládou a panovníkem. Vznikla Společnost vlasteneckého muzea v Čechách, jejímž prvním předsedou se stal hrabě Kašpar Maria Sternberg. V základech muzea byl silný a upřímný patriotismus, vztah k historické vlasti, a především vize uchovávání přírodního i historického bohatství. Tento odkaz si muzeum udrželo v nepřetržitém vývoji celých dvou staletí. Ve svých dějinách bylo centrem českého národního života, místem vzdělanosti i historickým mementem dějin 20. století, jako např. v roce 1968. V současné době je Národní muzeum největším muzeem České republiky, které uchovává více než 20 milionů sbírkových předmětů a spravuje 16 pražských i mimopražských muzejních objektů, ve kterých představuje stálé expozice i tematické výstavy.

Doprovodný program v objektech Národního muzea v rámci 205. výročí založení 15. dubna 2023

Do všech objektů Národního muzea je 15. dubna 2023 vstup zdarma!

 


MUZEJNÍ KOMPLEX (Historická a Nová budova Národního muzea)

  • 10.00–18.00 hod. – Otevřeny stálé expozice i krátkodobé výstavy

 

NÁPRSTKOVO MUZEUM

  • 11.00 a 14.00 hod. – Vydejte se do zákulisí Náprstkova muzea – komentovaná prohlídka domu U Halánků

Ačkoliv své nejcennější poklady muzea vystavují ve vitrínách výstavních sálů, zajímavý bývá i pohled do částí, kam se návštěvník obvykle nedostane. V případě domu U Halánků to platí i proto, že v místech, kde se dnes nachází depozitáře a kanceláře, bydlela původně rodina Náprstkova. I přes početné stavební úpravy si dům zachoval původní charakter a stále se zde nachází například interiér, kde se scházel Americký klub dam, nebo kde Náprstek pořádal své dýchánky. Vydejte se s námi na komentovanou prohlídku a zjistěte, jak se proměňoval dům U Halánků i jeho obyvatelé.

  • 16.00 hod. – Přednáška Pavly Hubáčkové Počátky Náprstkova muzea

Vojta Náprstek byl už ve své době považován za průkopníka a pokrokového člověka, který se čile zajímal o všechny novinky, které se objevily ve světě. Díky penězům plynoucím z vinopalny a pivovaru v domě U Halánků si mohl dovolit založit muzeum a pořizovat do něj exponáty. Jak s tímto nápadem přišel? Proč bylo muzeum původně zaměřené na průmysl? A jakou roli v tom hrála jeho matka? To vám přiblíží tato přednáška.

  • 14.00–17.00 hod. – Výtvarná dílna indiánského šperku pro rodiny s dětmi

Víte, jak se zdobili indiáni? Během výtvarné dílny se inspirujeme kulturou a uměním původních obyvatel Severní Ameriky. Děti si vyrobí originální náhrdelníky nebo náramky z rokajl korálků, které si odnesou domů na památku.

  • 15.00 hod. – Komentovaná prohlídka výstavou Cesta kolem světa za 80 dní

Jaké předměty by si Phileas Fogg, hrdina románu Julese Vernea, přivezl ze své cesty kolem světa za osmdesát dní, kdyby na to měl čas? Výstava vás seznámí s místy, která románový cestovatel navštívil. Představí jejich materiální kulturu, historii ale i současnost, kterou Jules Verne snad již i tušil. 

 

NÁRODNÍ PAMÁTNÍK NA VÍTKOVĚ

  • 11.00–12.00 hod. – Komentovaná prohlídka památníku
  • 12.00–13.00 hod. – Autorské představení knižních titulů Národního muzea – rozličná odvětví českých moderních dějin a mapování současnosti skrze své knihy představí kurátoři z oddělení Novodobých českých dějin Historického muzea (knihy bude možné na místě zakoupit; platba pouze v hotovosti)

Představení knižních titulů část první:

Sbírky a politika (T. Kavka, P. Vogelová, J. Tothová)

Vlastním hlasem, Politický transparent jako hmotná paměť veřejného prostoru (J. Gelnarová)

Parlament (O. Štěpánek, M. Stehlík)

  • 13.00–14.00 hod. – Komentovaná prohlídka památníku
  • 14.00–15.00 hod. – Hrob neznámého vojína: přednáška a autorské představení knihy
  • 15.00–16.00 hod. – Autorské představení knižních titulů Národního muzea
  • promítání krátkého dokumentárního filmu o stavbě pomníku Jana Žižky, šesté největší jezdecké sochy na světě

Představení knižních titulů část druhá:

Spotřební imaginace státního socialismu (O. Táborský, O. Štěpánek)

Prostor, film a muzeum, Fotografie práce a zahálky (P. Vogelová)

První dáma elegance (M. Burianová)

  • Československá obec legionářská – odborníci na československé legie představí výzbroj a výstroj členů 1. československého samostatného polního praporu, který poprvé bojově vystoupil v březnu 1943 u Sokolova
  • Pro děti: zábavná hra o ceny
  • Expozice:
  • Křižovatky české a československé státnosti – expozice zachycuje významné zlomy v dějinách 20. století, kdy se výrazným způsobem měnila státnost a ideové pojetí státu
  • Laboratoř moci – expozice v podzemních prostorách zázemí Mauzolea K. Gottwalda z 50. let 20. století připomíná nejen osobnost K. Gottwalda a přeměnu Památníku v mauzoleum, ale také komunistickou propagandu
  • Výstava Století hrobu neznámého vojína – výstava připravená k stému výročí mapuje zrod tradice hrobu Neznámého vojína a jeho etablování v rámci československé společnosti a kultury
  • Vyhlídka – vyhlídka na panorama Prahy ze střechy Národního památníku na Vítkově

 

ČESKÉ MUZEUM HUDBY

  • 10.00–16.30 hod. – Komentované prohlídky stálé expozice a budovy muzea včetně běžně nepřístupných míst, jako je půda, restaurátorské dílny, terasa, sklep, četnický salonek (2 prohlídkové okruhy)

V každou celou hodinu – komentovaná prohlídka expozice Člověk – nástroj – hudba

Každou půl hodinu – komentovaná prohlídka muzea od sklepa po půdu

  • Výstava Hudební zvěřinec bude volně přístupná bez komentovaných prohlídek
  • Promítání filmů (Suk, Martinů, Zaniklé chrámy)
  • Výtvarná a houslařská dílna pro děti k výstavě Hudební zvěřinec po celý den (poznávání druhů dřeva, hoblování, zatloukání hřebíků)

 

MUZEUM ANTONÍNA DVOŘÁKA

  • 10.00, 11.00 a 15.00 hod. – Komentovaná prohlídka expozice Cesty Antonína Dvořáka a výstavy Antonín Dvořák a sláva
  • 15.00 a 16.00 hod. – Dětský workshop Hrajeme si s Dvořákem

 

MUZEUM BEDŘICHA SMETANY

  • 10.30, 11.30, 14.00, 15.30 hod. – Komentované prohlídky stálé expozice
  • Výtvarné dílny pro děti po celý den

 

NÁRODOPISNÉ MUZEUM NÁRODNÍHO MUZEA

  • 10.00 a 15.00 hod. – Hravá prohlídka muzea pro děti s průvodcem
  • Po celý den program pro děti s muzejním lektorem a tvořivou dílnou, hra o ceny
  • Expozice:

Česká lidová kultura – etnografická expozice seznamuje s každodenním i svátečním životem českého, moravského a slezského venkova v 18., 19. a první polovině 20. století a představuje tradiční lidovou kulturu na území České republiky

Tradiční lidová kultura dotykem – expozice přibližuje slabozrakým a nevidomým, zejména dětským návštěvníkům vybraná témata spojená s životem našich předků na vesnici na přelomu 19. a 20. století

Otevřená cesta/Phundrado Drom – výstava je kurátorským „nasvícením“ výtvarných sbírek Muzea romské kultury a podtrhuje význam samotného muzea, jakožto jedinečné instituce, jediné svého druhu v širším evropském kontextu

 

PAMÁTNÍK FRANTIŠKA PALACKÉHO A FRANTIŠKA LADISLAVA RIEGRA

  • 10.00–11.00, 13.00–14.00 a 15.00–16.00 hod – Komentované prohlídky
  • Vzhledem k omezené kapacitě expozice prosíme zájemce o prohlídku o včasnou rezervaci místa na pamatnik.palackeho@nm.cz nebo na tel.: 773 793 412)

 

ZÁMEK VRCHOTOVY JANOVICE

  • Komentovaná prohlídka Zakladatelé a první odborní pracovníci Vlastenského musea na zámku ve Vrchotových Janovicích (každou hodinu)

 

MUZEUM ČESKÉ LOUTKY A CIRKUSU PRACHATICE

  • 10.00 hod. – Divadelní představení Pan Kašpar a jeho povedená rodinka
  • 11.00 hod. – Tvořivá dílna pro děti (tvorba jednoduchých loutek)
  • 11.00 hod. – Komentovaná prohlídka loutkářské expozice muzea
  • 15.00 hod. – Vernisáž výstavy Profily loutkových divadel – Divadlo Alfa Plzeň (vernisáž je přístupná pro veřejnost)
  • 16.00 hod. – Komentovaná prohlídka výstavy
  • 16.00 hod. – Tvořivá dílna pro děti (tvorba jednoduchých loutek)
  • 17.00 hod. – Koncert skupiny Martina´s Boys

Ke stažení

KONTAKT

Kvapilová Kristina, Mgr.

Vedoucí oddělení vnějších vztahů
E-mail: kristina.kvapilova@nm.cz
Telefon: 224 497 250
Telefon: 731 514 077

Fotoalbum

Dětské muzeum

Dětské muzeum

Emil Holub

Emil Holub

Výstava První dámy - móda a styl

Výstava První dámy - móda a styl