Otevírací doba

Pondělí zavřeno
Úterý zavřeno
Středa zavřeno
Čtvrtek zavřeno
Pátek 10:00  -  16:00
Sobota 10:00  -  16:00
Neděle 10:00  -  16:00

Změny otevírací doby

24. 12. 2023 zavřeno
25. 12. 2023 zavřeno
26. 12. 2023 zavřeno
31. 12. 2023 zavřeno
1. 1. 2024 zavřeno

Vstupné

Celý objekt


Vstup do objektu je ZDARMA.

Návštěvy školních skupin jsou možné v pátek od 10.00 do 16.00 hodin.
Skupinovou rezervaci školních skupin na lektorovaný program – pro školní skupiny do 25 osob + pedagogický doprovod lze provést pouze prostřednictvím emailu edukacehm@nm.cz 7 dní předem, viz Lektorovaný program v Památníku Jana Palacha ve Všetatech.

O Památníku Jana Palacha ve Všetatech

Na přeměnu původního vesnického domku s malou zahradou vypsalo Národní muzeum v roce 2015 umělecko-architektonickou soutěž. Její vítězové Miroslav Cikán a Pavla Melková z MCA atelieru navrhli nadčasový projekt, který vnímá Palachovo sebeupálení jako klín, který rozdělil společnost a hluboce zasáhl osudy celé rodiny. Současně ale projekt otevírá Palachův odkaz široké veřejnosti a vytváří z něj věc veřejnou. Hlavním úkolem bylo zachytit a interpretovat hrdinský Palachův skutek, jeho vliv na osudy společnosti a samotné rodiny, citlivě včlenit Památník do prostoru Všetat a v neposlední řadě si poradit s komplikovaným prostorem domu, kde Jan Palach strávil své dětství a mládí.

Součástí Památníku Jana Palacha je také historická expozice, která přibližuje především životní příběh Jana Palacha a jeho protest, kterým chtěl 16. ledna 1969 vyburcovat veřejnost z rezignace, do níž upadala necelých pět měsíců po srpnové okupaci. V expozici jsou k vidění jak autentické předměty, tak interaktivní obrazovky, které zprostředkují návštěvníkům dobové obrazové a zvukové záznamy. Díky tomu návštěvníci poznají nejen rodinné prostředí, ve kterém Jan Palach vyrůstal, ale rovněž jeho další životní osudy až do ledna 1969. Expozice zachycuje i reakce společnosti a státní moci na Palachův čin nejen v roce 1969, ale také v následujícím období tzv. normalizace a rovněž po roce 1989.

Součástí Památníku je i několik autentických předmětů spojených se smrtí Jana Palacha. Jedná se například o aktovku, kterou měl u sebe v den svého sebeupálení, státní vlajku, kterou bylo přikryto jeho tělo po smrti, anebo posmrtnou masku od sochaře Olbrama Zoubka. Důležitou součástí expozice je i projekce dokumentu o Janu Palachovi, který speciálně pro tento účel natočila režisérka Olga Sommerová.

Autorem historické expozice je historik Petr Blažek. Na jejím vzniku spolupracovali také Michal Ježek a Marek Junek. Grafický návrh expozice vytvořil výtvarník Jáchym Šerých.

Bezbariérově přístupný objekt

Objekt je bezbariérově přístupný.

Vstup s kočárkem

Do objektu je možný vstup s kočárkem.

Šatna

K dispozici jsou uzamykatelné boxy.

Parkování

Parkování je možné v přilehlých ulicích.

Fotoalbum