Institut Václava Klause společně s Národním muzeem uspořádali u příležitosti nadcházejícího 25. výročí rozdělení Československa tematickou debatu dvou bývalých premiérů Václava Klause a Vladimíra Mečiara.

fotografie sálu
Debata se konala v prostorách Sněmovny lidu

 
Debata proběhla v pondělí 11. 12. 2017 symbolicky v sále Sněmovny lidu v Nové budově Národního muzea, kde dříve sídlilo Federální shromáždění.
Právě tam padlo konečné rozhodnutí o rozdělení Československého státu.
 
Účastníci akce rozmluvu obou řečníků sledovali z původních poslaneckých lavic. Václav Klaus a Vladimír Mečiar přednesli své krátké projevy, po nichž následovala diskuse moderovaná Danielem Takáčem z České televize. Debatu mohli sledovat i diváci ČT, která ji přenášela živě.
 
Oba řečníci vyzdvihli hladký průběh rozdělení státu. Václav Klaus v té souvislosti poukázal na různé příklady z minulosti i současnosti, kdy v jiných zemích měly obdobné snahy problematický ráz s vyhrocenými důsledky. Ocenil, že ze strany Slováků nikdy nepocítil zášť nebo nevraživost. Vladimír Mečiar zdůraznil zásluhy Čechů v rozvoji Slovenska a rovněž pochválil přístup obou stran v tehdejším vyjednávání.
 
Celou debatu si můžete poslechnout v archivu České televize.
 
fotografie - V. Klaus  a V. Mečiar
Oba řečníci se pozdravili s diváky