Národní muzeum při příležitosti výročí 25 let od rozdělení Československa uspořádalo jedinečnou diskuzi Petra Pitharta a Jána Čarnogurského. Ti stáli v letech 1991–1992 v čele dvou národních vlád společné federace. Diskuze volně navázala na debatu Václava Klause a Vladimíra Mečiara, která na stejném místě proběhla v prosinci roku 2017.
 
Diskuze Petra Pitharta a Jána Čarnogurského
Debata dvou bývalých premiérů se konala v bývalých prostorách Sněmovny lidu
 
Debata se uskutečnila ve čvrtek 22. 2. 2018 ve Velkém kongresovém sále v Nové budově Národního muzea, kde v minulosti zasedala Sněmovna lidu. Na této půdě se odehrála řada důležitých rozhodnutí, mimo jiné právě i o rozdělení Československa. Moderace se ujal Daniel Takáč z České televize, která svým divákům dění v bývalém Federálním shromáždění přenášela živě. Prostor dostali i přítomní posluchači, kteří mohli řečníkům položit několik otázek.
 
Celou debatu si můžete poslechnout v archivu České televize.
 
Petr Pithart
Petr Pithart
 
Zatímco bývalý český premiér Petr Pithart hovořil zejména o nepřipravenosti Čechů na osamostatnění Slováků, Ján Čarnogurský zmínil, že Slovensko potvrdilo svoji životaschopnost jako samostatný stát. Jedním z témat byla i geneze nového názvu státu po roce 1989 a výsledný kompromis, s kterým obě části země souhlasily, ač šlo z hlediska gramatiky o název chybný. Probrána byla i otázka referenda o rozdělení, na které vyjádřili řečníci odlišný názor.
 
Ján Čarnogurský
Ján Čarnogurský