Celosvětově proslulý dirigent Daniel Barenboim si během své návštěvy České republiky prohlédnul také Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích, kde proběhla část natáčení dokumentu „Barenboim, Smetana, Má vlast.“

foto: prohlídka Památníku
Daniel Barenboim (vpravo) si prohlíží expozici Památníku.

Po zahajovacím koncertu Pražského jara odjel dirigent Daniel Barenboim do středočeských Jabkenic, kde navštívil jeden z objektů Národního muzea – Památník Bedřicha Smetany, tzv. myslivnu. Výlet to nebyl náhodný, odjel sem i s menším štábem České televize a společně zde natočili část připravovaného dokumentu s názvem „Barenboim, Smetana, Má vlast“.

Pana Barenboima v Jabkenické myslivně přivítal ředitel Českého muzea hudby Emanuele Gadaleta. Následně si zahrál na klavír, u kterého komponoval sám, v té době již hluchý, Bedřich Smetana, navštívil stálou expozici a podíval se i po malebném okolí Památníku.

foto: přivítání před Památníkem
Vzácného návštěvníka přivítal i ředitel Českého muzea hudby Emanuele Gadaleta.


Danieil Barenboim je argentinský rodák, který se narodil do rodiny židovských imigrantů z Ruska v roce 1942. Patří k nejvýznamnějším žijícím dirigentům. V současnosti působí jako hudební ředitel Berlínské státní opery a jejího orchestru, v rámci předešlé kariéry řídil Chicagské symfoniky, Orchestre de Paris nebo milánskou La Scalu.

Jabkenická myslivna se nachází v blízkosti rozsáhlé obory s krásnými přírodními sceneriemi a byla původně sídlem lesního úřadu knížat Thurn–Taxisů. Od roku 1875 zde působil zeť Bedřicha Smetany Josef Schwarz, manžel jeho dcery Žofie. U nich prožil hluchý Smetana se svou rodinou poslední léta života (1875–1884) a vznikla zde i řada jeho nejvýznamnějších děl.