Co mají společného taktovka z ebenového dřeva Oskara Nedbala, vějíř s podpisy tvůrců Národního divadla, šperky Emy Destinnové, náhrobní deska operní pěvkyně Lelly Ricci, anebo prapor amerických Čechů z pouti do Národního divadla?
 
 
Nejen knihy, ale také věci mají své osudy. V tomto případě se jedná o předměty sbírky Divadelního oddělení Národního muzea, které se veřejně vystavují jen za výjimečných událostí a většinu času odpočívají v depozitu. Byly součástí všednodenního používání, rekvizitami, kostýmními doplňky, někdy trofejemi, které připomínají výjimečné umělecké úspěchy nebo osobní události. Jsou němými svědky často podivuhodných lidských osudů českých i zahraničních divadelních tvůrců, autorů, herců, hudebních skladatelů, ale také cirkusových či varietních umělců a kouzelníků.
 
Dočíst se o nich bližší podrobnosti můžete v publikaci Krása němých svědkůPamátky na osobnosti českého divadla ve sbírce Národního muzea, kterou napsal kurátor sbírek divadelního oddělení historik Hanuš Jordan. Krásně vypravená publikace s bohatou obrazovou přílohou byla vydána Národním muzeem na sklonku loňského roku.
 
Knihu je možné zakoupit za 350 Kč v eshopu Národního muzea.